Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2021

Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Kısaca

Su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunma hakkında bilgi, Su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunma yolları kısaca

Su ve besin yoluyla bulaşabilen hastalıklar toplum içinde hızla salgınlara yol açabilen hastalıklardır. Su ve besinlerle insanlar her gün karşı karşıyadır. Bu nedenle yeteri kadar dikkat edilmezse bu hastalıklara yakalanmak çok kolay bir hal alır. Öncelikle insanlar bu konuda eğitilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Bu hastalıkların nasıl bulaştığı anlatılmalıdır. Su ve besinlerde hijyenin nasıl olması gerektiği öğretilmelidir. Yemeklerden önce ve sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Özellikle hayvansal gıdalara pişirilmeden temas edilirse eller iyice yıkanmalı ve hijyen sağlanmalıdır. Sebze ve meyveler de dışardan gelebilecek hastalık etkenlerine karşı iyi yıkanmalıdır. Yetişme süreci boyunca toz, böcek, ilaç gibi etkenlere maruz kalan sebze meyveleri sadece suyla yıkamak yetmeyebilir. Tüm bunlardan meyve ve sebzeleri arındırmak için sirke karıştırılan suya koyularak bekletilmelidir. Sonra da normal suyla iyice yıkandığında sebze ve meyveler tüketmek için güvenli hale gelmiş olur.

Salgın haline gelen bu hastalıklardan korunmanın en iyi yolu hastalık etkenlerinin insana bulaşmasının önlenmesidir. Kanalizasyonla karışmış kirli sular hastalıkları oluşturan etkenlerin başında gelir. Bu nedenle suların kirlenmesinin önüne geçilmeli ve açık besinlerde de temizlik kurallarına uyulmalıdır. Nerede ve ne şartlarda üretildiği bilinmeyen besinler yenmemelidir. Evde tutulan gıdaların taşıyıcılık yapabilecek sinek ve böceklerden korunabilmesi için üstleri örtülerek saklanmalıdır. Marketlerden alınan ambalajlı gıdalar son kullanma tarihleri kontrol edilmeden alınmamalıdır. Etrafa mikrop yayan çöplerin ağızları kapatılmalı ve atılana kadar kapağı olan kovalarda tutulmalıdır.

Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz