Su Tasarrufu ile İlgili Yazı

Aşağıda su tasarrufu ile ilgili yazı kısaca ele alacağız.

Su en önemli kaynaklardan biridir. Tarih boyunca su kaynaklarına yakın olan yerlerde yerleşim alanları kuran insanlar gün geçtikçe suya daha çok ihtiyaç duyarak arıtma sistemleri dahi kurmuşlardır. Dünya su kaynaklarının %99’u tuzlu ve sodalı su olarak bulunmaktadır. %1’i ise tatlı su kaynağı olarak yer altı ve yer üstü su kaynakları şeklinde içilebilir sulardır.

Şehir hatlarına ulaşan kaynak suları düzenli olarak ilaçlanmaktadır. İlaçlanan suların içilmesi mümkün değildir. Bu sular muhtelif ihtiyaçlar için diğer işlerde kullanılmaktadır. Günümüzde su kaynakları gittikçe tükenmektedir. Değişen iklim şartları, mevsim geçişlerinin değişkenlik göstermesi ve çevre sorunlarının bu bağlamda artması su kaynaklarının tükenmesine neden olmaktadır.

Su kullanımında düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir. Su kaynaklarının hızla tükenmesi suya olan ihtiyacın hızla artması su sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle su kullanımında tasarruf edilmesi gerekmektedir. Tasarruf her alanda gerekli olduğu gibi su kullanımında da gereklidir. Su en çok ihtiyaç duyulan bir kaynak olarak insanların hayatına doğrudan etki etmektedir.

Su kaynaklarının kullanılmasında evlerde, iş yerlerinde ve okullarda tasarruf yapılmalıdır. Bunun için su kullanma talimatları asılmalıdır. Evlerde musluk ve tesisat tamirleri yapılmalıdır. Kanalizasyon sistemleri ona göre geliştirilmelidir. Fazla su kullanım alışkanlığına son verilmelidir. Evlerde halı yıkamaya son verilmelidir. Sokaklarda araç yıkamaya son verilmelidir.

Su Tasarrufu ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.