Su Kirliliği Ne Demektir

Su kirliliği nedir hakkında bilgi kısaca, Su kirliliği nedir

Su kirliliği her geçen gün dünyamızın önemli bir problemi haline gelmektedir. Sanayileşme ve kentleşmenin artması, suyun bilinçli kullanılmaması gibi nedenlerle su kirliliği tüm dünyada artmaktadır.

Su kirliliğinin en önemli nedeni sanayileşme sonucu kurulan fabrikaların atıklarıdır. Bu zararlı atıklar sulara karışarak suyu kullanılamaz hale getirmektedir. Ayrıca günümüzde insanların da atıkları akarsulara boşalmaktadır. Tarımda kullanılan gübreler sulara karıştığında da hem suda yaşayan canlılar zarar görür hem de su kirliliği oluşmuş olur. Sonuç olarak su kirliliğine insan atıkları, tarımsal gübreler, fabrikalar, santraller, tesisler, kuruluşlar, kimyasallar gibi etmenler neden olmaktadır.

Su kirliliği insan sağlığını da büyük ölçüde tehdit etmektedir. Bazı bölgelerdeki çocuklar oyun oynarken kirli sularla iç içe olabilmektedir. Bu da hem çocukların hem de çevredekilerin sağlığı açısından oldukça kötü hastalıklara yol açabilir. Sağlığın korunabilmesi için toplum bilinçlendirilmelidir. Her şeyden önce alınması gereken önlem suların kirletilmemesi yönünde olmalıdır.

su-kirliligi-365x374

Su Kirliliği Ne Demektir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.