Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Su Kirliliği Nasıl Önlenir

Su kirliliği nasıl önlenir hakkında bilgi kısaca

Her geçen gün su kirliliğine bağlı problemler ortaya çıkmaktadır. Şehirleşme oranının ve sanayileşmenin hızla artması su kirliliğine yol açan başlıca faktördür. Buna suyun bilinçli kullanılmaması da eklenince su problemi tüm dünyada etkisini göstermektedir.

Su kirliliğinin oluşmasında başlıca etkili faktör fabrikaların atıklarıdır. Bu atıklar kullanılabilir suların kullanılamaz hale gelmesine neden olmaktadır.Ayrıca insanların bıraktıkları atıklar da suya karışarak akarsulara ulaşmaktadır. Tarım ilaçları ve gübreler suya karıştıklarında suda yaşayan ve suyu kullanan canlılara zarar verir. Sonuçta su kirliliği; insan atıkları, tarımsal gübreler, fabrika atıkları, tesisler, kuruluşlar, santraller, kimyasal atıklar gibi etkenlerle oluşur.

Su kirliliğinin önüne geçebilmek için fabrika gibi kuruluşlar su kaynaklarından uzak yerlere kurulmalıdır. Bu kuruluşlardan çıkan atıklar arıtılmalı ve ancak ondan sonra sulara dökülmelidir. Temiz su kaynaklarının korunamaması ile insanlar gelecekte su sıkıntısı çekebilirler.

Su kirliliği arttıkça insan sağlığı da tehdit altına girer. Bazı çocuklar bu kirli suların içinde oyun oynamakta ve tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. Kirli sulara maruz kalan çocukların çevresindeki insanlar da tehdit altındadır. Toplum sağlığı açısından su kirliliği konusunda insanlar bilinçlendirilmelidir. Suların kirletilmemesi konusunda öncelikli olarak önlemler alınmalıdır.

sukirliligi1

Su Kirliliği Nasıl Önlenir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok saolun işime yaradı

 2. bilge kız dedi ki:

  Hem su kirliliği suda yaşayan canlıları da tehdit altına alır. Demek istediği şey bizim hafife aldığımız su kirliliği suda yaşayan canlılar için büyük bir tehlikeyi oluşturur. Bu tehlike suda yaşayan canlıların soyunun tükenmesi ne yol açabilir.???

 3. derya dedi ki:

  su kirliliği nasıl önlenir acaba?

 4. Ayşem dedi ki:

  Su kirliliğini bazı mikroorganizmalarla temizleyebiliriz.
  Böylece yeni nesillere bırakacak daha temiz bir dünyamız olur…

 5. Selin Şekerci dedi ki:

  hiççç güzel değil su kirliliği nasıl önlenebilirden söz bile edilmiyor.

 6. firdevs dedi ki:

  cok cirkin

 7. ersin dedi ki:

  ellerinize saglik

 8. Boran dedi ki:

  Saolun ödev yapımımda çok işe yaradı…

 9. 5552852356658 dedi ki:

  çok iyi

Yorum Yaz