Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Su Kasidesi Hakkında Bilgi

Bu sayfamızda Su Kasidesi kimin eseridir sorusunun cevabını vererek Su Kasidesi’nin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Su kasidesinin bölümleri şu şekildedir:

Nesîb bölümü: 15 beyit. Fuzuli bu bölüme büyük önem vermiş, bu bölümde aşığın halleri hakkında bilgi vererek şairlik gücünü fazlasıyla göstermiştir.

Girizgah bölümü: 1 beyit. Oldukça başarılı bir beyittir. Kasidenin asıl bölümüne bu beyit sayesinde ustaca geçiş sağlamıştır.

Medhiyye bölümü: 13 beyit. Burada Hz. Muhammet hakkında gerçek bilgiler vermiş, Peygamberi ustaca övmüştür. Mübalağalardan uzak bir anlatım tercih etmiştir.

Fahriyye ve Tâc bölümü:1 beyit. Kendisini överken edep sınırlarını aşmamış ve alçakgönüllü bir şekilde fahriye bölümünü oluşturmuştur.

Duâ bölümü:2 beyit. Diğer kasidelere göre oldukça farklı ve başarılı bir dua bölümüdür. Hz. Peygamber’in şefaatini dilemiştir.

*Kasidede tegazzül bölümü bulunmamaktadır.

Kaside aruzun fâ’ilâtün fâ’ilâtün fâ’ilün kalıbı ile kaleme alınmıştır. Fakat kullandığı teknikte birtakım kusurlar yer almaktadır. Kasidede imale ve zihaflara çok fazla yer verilmiştir.

Su Kasidesi’nin Bölümleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz