Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Su Döngüsü Nedir Nasıl Oluşur

su-dongusu-nasil-olusurSu, canlıların yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmeleri ve yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz, en önemli unsurların başından gelmektedir. Çünkü canlıların vücut yapılarının %70 gibi tamamına yakın bir kısmını su meydana getirmektedir. Bu nedenle de yeryüzünde yaşayan insanlar başta olmak üzere gerek bitkiler gerekse hayvanlar için su yaşamsal bir önem taşıyan maddedir.

Peki yeryüzünde yaşayan tüm canlılar için önemli olan yeryüzünde su döngüsü nasıl gerçekleşir?

Öncelikle su döngüsünden bahsedebilmek için döngünün başladığı noktaya tekrar gelerek aynı olayları meydana getirmesi gerekmektedir. Ancak bu koşullarda su döngüsünden bahsedilebilir.

Yeryüzünde yer alan su buharı güneş ve ısıtma yöntemleri sayesinde ısınır ve ısınan hava buharlaşıp yükseleceğinden dolayı su buharı da yükselerek gökyüzüne çıkar. Yükseklere çıkıldıkça ve bulutlara ulaştıkça hava soğumaktadır bu nedenle de ısınıp buharlaşarak gökyüzüne çıkan su buharı soğuk hava kütlesi ile karşılaşır ve katılaşır. Katılaşan su buharı yağmur, kar, çiğ gibi şekillere bürünerek tekrar yeryüzüne iner. Bu olay havanın sıcaklık değerlerine göre sürekli sil baştan gerçekleşir işte bu olaya da “Su Döngüsü” adı verilir.

Yeryüzünde bulunan bütün su kaynakları su döngüsü olayını meydana getirmektedir. Buna göre tüm su kaynakları sıcak havada buharlaşır, gökyüzüne çıkar ve soğuduğunda yağmur ve kar gibi hava olayları meydana geldiğinde tekrar yeryüzüne iner. Aynı şekilde yer altında biriken yer altı suları da yine sızacak bir yer bulduğunda denizlere ve okyanuslara katılır.

Yeryüzünde Su döngüsü Nasıl Gerçekleşir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Bize Hemen Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz