Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Stratejik Konum Ne Demek

Stratejik konum nedir hakkında bilgi kısaca, stratejik konum ne demek?

Strateji dendiğinde ilk akla gelen şey bunun askeri bir terim olduğudur. Ancak çağımızda küreselleşmenin ve iletişimin artması sebebiyle neredeyse her alanda stratejiden faydalanılmaktadır.

Askeri bir terim olarak stratejiye savaş sanatı da denebilir. Askeri hareketliliğin zamanla yarış halinde düzenlenmesi söz konusudur. Bu hareketler düzenlenirken düşmandan alınan istihbarat, savaş arazisinin etüdü, isabetli görev dağılımı ve askeri teçhizatın uygun teknik kullanımı değerlendirilir.

Askeri bir sürecin uygun ekonomiklikte ilerlemesi, manevraların doğru zamanlanması gibi konular stratejiye dahildir.

Politik bir terim olarak strateji üç basamakta incelenebilir. Hareket şekli üretimi, üretilmiş şekillerden uygun seçim, seçimin düzgün uygulanması bu üç basamaktır.

Jeopolitik bir terim olarak strateji politikaya yardımcı olacak yol ve yöntemleri belirlemeyi kapsar. Bilimsel bir temeli vardır. Verilerin analizi ile gerekli optimizasyonu yapar.

Strateji her zaman için içinde bulunduğu çağın şartları ile sınırlıdır. Örneğin askerin hareket gücü, o günün teknolojisine ait silahların menzili gibi parametreler stratejiyi sınırlar. Bu sınırlar dikkate alınarak strateji düzenlenmezse bunlar sadece birer hayal olarak kalır. Stratejiler gerçekçi olmak zorundadır.

Stratejik Konum Ne Demek Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sügü dedi ki:

    Süper daha ne olabilir ki harika yani diyecek lafım yok öylece kalakaldım, şu an elim kolum bağlı yani.

    1. Misafir dedi ki:

      Ne abarttin be kardes

Yorum Yaz