Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Standartlar Haftası İle İlgili Yazı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Standartlar Haftası İle İlgili Yazı

Standartlar Haftası hakkında bilgi, Standartlar Haftası ile ilgili yazılar

Standartlar Haftası (14 Ekim)

Beslenme, barınma ve giyim, insanların temel ihtıyaçlarındandır. Eğitim, seyahat, sosyal ve kültürel etkinlikler ise insanların sosyal ihtiyaçları dâhiline girer, insanlar bu ihtiyaçlarını gidermek için birçok ürün satın alırlar. Bu ürünlerin hem kaliteli hem ucuz ol­masını isterler.

Günümüzde, satın alınan ürünlerde ve hizmetlerde en büyük sorumulluk tüketiciye düşmektedir. Bilinçli tüketici; ürünün kalitesi­ne fiyatına ve standarda uygunluğuna dikkat eder. Aynı ihtiya­cı karşılayan farklı markalarda birçok ürün üretilmiştir. Bu ürünler­den satın alırken, üründe TSE yazısının olmasına dikkat etmeliyiz.

Tüketicinin hizmetine sunulan ürünler, ham maddeleri ve üre­tim aşamalarındaki kaliteleri ile farklılık gösterir. Bu farklılıkta, tüke­tici haklarını koruyan ve onun mağdur olmasını önleyen standart­ları Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belirlemeyi Üstlenmiştir. Üzerinde TSE yazılı ürünlerin kalitesinden emin olduğumuz gibi, ayıplı çıkan ürünle ilgili hakkımızı bu sayede daha kolay arayabi­liriz.

Üretici firmalar, üzerinde TSE yazan ürünlerini daha kolay ve çabuk satarlar, Tüketiciler de bu ürünleri güvenerek satın alırlar. Bu da ülkemizde daha çok kaliteli ve standartlara uygun ürün üretilmesini sağlar. Bütün bunlar ülke kaynaklarının verimli kullanıl­masına ve ekonominin düzenli işlemesine katkıda bulunur,

Küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızın bilinçli birer tüketici olmaları için çalışmalar yapmalıyız. Bu amacı gerçekleştirmek için 14 Ekim, ülkemizde Standartlar Haftası olarak kutlanmaktadır. Hafta süresince öğrencilerin bilinçli tüketici olarak yetiştirilmeleri için hakları ve görevleri anlatılır, TSE’nin önemi vurgulanarak bu kuruluşun çalışmaları hakkında bilgiler verilir. Okullara afişler, re­simler ve pankartlar asılarak bilinçli tüketici yetiştirmek için çalış­malar yapılır.

Standartlar Haftası Hakkında Bilgi ve Standartlar Haftası ile ilgili yazı hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781