Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Söz Uçar Yazı Kalır Kompozisyon

Atalarımız, hayat konusunda yaşadıkları tecrübeler sayesinde belirli bir bilgi birikimine ulaştıktan sonra, sahip oldukları bilgiyi arkalarındakilere bırakabilmek adına bizlere önemli sözler söylemişlerdir. Bu sözler, hayatımızın her alanında bizlere yol göstermekte ve bizleri karşımıza çıkabilecek olası zorluklardan korumaktadır. Şimdi bahsedeceğimiz ”Söz uçar, yazı kalır.” sözü de, bizlerin hayatımızda kulağımıza küpe olması gereken atasözlerinden birisi olmaktadır.

İnsan, hayati gereklilikleri dolayısıyla sürekli olarak diğer insanlarla ilişkiler kurar ve iletişim halinde olur. İletişim halinde kalabilmek adına sözlerin kullanımı çok önemli olsa da, taraflar arasında kalıcı anlaşmaların yapılabilmesi için söz yeterli olamamaktadır. Atalarımızın da bu konuda canı çok yanmış olacak ki, bizlere bu değerli atasözünü bırakmışlardır.

İnsan ilişkileri noktasında, özellikle karşılıklı anlaşmalar yapılırken verilen sözlerin tutulması, vaad edilen şeylerin yerine getirilmesi, toplum sağlığı ve insan ilişkileri açısından büyük önem arz etmektedir.  Bu sebepten dolayı da kritik konularda söz ile anlaşma yapılması, ilerideki dönemlerde kişilerin verdiği sözleri unutmasına, dolayısı ile vaad edilen şeylerin yerine getirilememesine sebep olabilir. Böyle bir durumda ise yazı, bizlerin en büyük yardımcısı olmaktadır. İki taraf arasındaki anlaşmanın söz ile yapılması durumunda, kişiler verdikleri sözleri kolaylıkla unutabilir veya böyle bir söz vermediklerini iddia edebilirler. Bu durumda iki tarafı da ikna edecek bir kanıtı da ortaya koymak mümkün olmayabilir. Ancak yazı, iki taraftan da onay alması ile birlikte geçerlilik kazanır ve aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, yok edilmesi veya unutulması mümkün olmaz.

Bu sözde de bizlere anlatılmak istenen, ilişkilerimizdeki kritik durumlarda, karşımızdakine güvenimiz her ne kadar yüksek olursa olsun içerisinde bulunduğumuz durumu yazıya dökmemiz gerektiğidir. Bu sayede anlaşmazlıkların oluşma ihtimalini kolayca sıfıra indirebiliriz.

Söz Uçar Yazı Kalır Kompozisyon Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz