Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Sosyometri Nedir

Sosyometri Nedir

Bir toplumsal gruba bağlı üyelerin birbirine karşı duydukları sevgi, saygı, kıskançlık, beğeni gibi duygusal bağları ortaya çıkarmaya çalışan bir ölçme tekniğidir.

Grup bireylerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin duygusal yönlerini, grubun genel görünümü, uyumu,bütünlüğü ve bölünmeler hakkında objektif bilgiler edinmek için kullanılan bir tekniktir. Amerikalı sosyolog Jacob Moreno (Yakop Moreno, 1892-1974) tarafından ortaya konmuştur.

Sosyometri bir grubun üyelerine, birbirlerine karşı ne hissettiklerini sorma temeline dayanır. Böylece gruptaki insanların başkaları hakkındaki düşünceleri ve başkalarının kendileri hakkındaki düşünceleri ortaya çıkmaktadır. Bir grup içindeki kişilerin birbirlerine yakınlaşma ve uzaklaşma dereceleri sosyometrik testlerle ölçülür. Elde edilen bilgiler sonucunda sosyogram denilen şema ya da grafikler oluşturulur. Bu şema ve grafiklerle bireyler arasındaki ilişkileri ve grubun sosyal yapısını net bir şekilde anlayabiliriz. Sosyometri tekniği özellikle küçük grupların incelenmesinde oldukça önemli bir tekniktir.

Sosyometri ne demek anlamı açıklaması , Sosyometri hakkında bilgiler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz