Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Sosyal Medya Yararlı mıdır Zararlı mıdır Münazara

Aşağıda sosyal medya yararlı mıdır zararlı mıdır münazara kısaca olarak ele alacağız.

Sosyal Medya Yararlıdır Çünkü;

*Sosyal medya günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. İnternetin zaman ve enerji israfına yol açtığı günümüzde iyiye ve doğruya kanalize edilen insanların toplandığı yer olarak sosyal medya yararlı bir yerdir. Sosyal medyanın bir araç olarak kullanılması ve en ulaşılamaz sanılan insanlara ya da kurumlara ulaşılması açısından da çok önemlidir.

*Sosyal medya sayesinde insanlar fikirlerini, görüşlerini, anlık durumlarını, hayatlarından bazı kareleri, tecrübelerini kendisini takip eden, kendisiyle arkadaşlık eden kişilerle paylaşabilir. Bu nedenle sosyal medyayı bir tecrübe havuzu olarak kullanmak da mümkündür.

*Sosyal medya sayesinde kurumsal olarak ticaret, sosyal, siyaset, eğitim ve öğretim alanlarında çalışmalar yapmak ve insanlarla iletişim kurmak mümkündür. Bu nedenle insanlarla iletişime geçmenin en kolay ve en ucuz yolu olarak kullanılmaktadır. Özel hayatın gizliliğine dikkat edilmesi, kişi dokunulmazlığının korunması da sosyal medyayı kullanışlı ve yararlı hale getirmektedir.

*Sosyal medya, kamuoyunu ilgilendiren bir konu hakkında kamuoyu oluşmasını sağlamaktadır. İnsanların dikkatini çeken paylaşımlar yapılması, insanları yakından ilgilendiren sorunların çözüme kavuşturulması için en pratik mecralardan biri olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya küresel sorunların çözüme kavuşturulmasında da etkili olmaktadır.

Sosyal Medya Zararlıdır Çünkü;

*Sosyal medya zararları olan bir medya mecrasıdır. Sosyal medya hukuki olarak ihlallerin en fazla yapıldığı alandır. Toplum değerlerinin hiçe sayıldığı en önemli alanlardan biri olarak insanlara zarar vermektedir. Bu zarar kanuni olarak gerçekleştiği gibi sağlık açısından da insanları zor durumda bırakmaktadır. En önemli psikolojik sorunların sosyal medya kaynaklı olduğu bilinmektedir.

*Sosyal medyanın basit kullanımı, ucuz ve kolay yollarla elde edilmesi, başkalarının hayatının izin verildiği ölçüde de olsa araştırılması ve sistematik olarak ayrıntılara dikkat edilmesi toplumda değer yargılarının sarsılmasına neden olmaktadır. Toplum değerlerinin yozlaşması toplumu büyük çıkmazlara sokmaktadır.

*Sosyal medya özgürlük alanlarının kısıtlanmasına, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesine, kişi dokunulmazlığının ihlal edilmesine imkan sağlamakta ve fırsat vermektedir. Sosyal medya siber zorbalık sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Siber zorbalık her kişinin istediğini yazabilmesiyle insanları kolayca yargılaması anlamına gelmektedir. Bu da insanların sürekli olarak bir kavga halinde olmasına neden olmaktadır.

*Sosyal medya kişisel bilgilere ulaşılmasını kolay bir hale getirdiği ve sosyal medya hesaplarının doğru bir şekilde korunamadığı nedeniyle insanların özel hayatının ve hesaplarının gün yüzüne izinsiz bir şekilde çıkmasına neden olmaktadır. Bu da dolandırıcılığın, sahtekarlığın ve hilekarlığın yapılmasına fırsat vermektedir.

*Sosyal medya bilişim suçlarının ve siber suçların artmasına insanların maddi ve manevi kayıplar yaşamasına neden olmaktadır. Bunun önlenemez olması her defasında mağdurların sayısının artmasına neden olmaktadır. Bu da toplumda hukuki sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Sosyal Medya Yararlı mıdır Zararlı mıdır Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok güzeldi tesettür ederim

 2. Ali Kağan gol dedi ki:

  Bence sosyal Medya zaralıdır

 3. Reyyan dedi ki:

  Ben münazaraya katıldım zararlıdırı savunuyorum

 4. byza dedi ki:

  sosyal medya bilinçli kullanıldiğinda yararlidir fakat sosyal medya kişiyi bilinçsiz kullanima itmektedir.

 5. Melisa dedi ki:

  bence yararlı çünkü anlık haberleri öğrenebiliyoruz. Ayrıca güzel olmuş yarı münazara yapıcaz

 6. BB pro dedi ki:

  Bence faydalı ben 4.sınıfa gidiyom
  FAYDALI ULAN

 7. BB pro dedi ki:

  Bence faydalı ben 4.sınıfa gidiyom

 8. 41414414141 dedi ki:

  güzel olmuş

 9. Edanur dedi ki:

  Çok güzel olmuş. Ayrıca bence sosyal medya zararlıdır, çünkü insanlar hep birbirleri ile yarış içinde beğendirme kaygısında orada.

 10. çiğdem dedi ki:

  Sosyal medya bazen faydalı kullanıldığında iyi ki var dediğim bir mecra ama bazen de insanı canından ediyor. Ne biliyim sosyal sorumluluk projelerini duyurmada falan harika bir şey.

Yorum Yaz