Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sosyal Hizmetler bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sosyal Hizmetler Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sosyal Hizmetler Bölümü Tanıtımı:

Sosyal Hizmetler Yüksekokulunda insanların yeteneklerini en iyi şekilde kullanabilmelerine yardım ederek, toplum içinde gereksinimlerini karşılamaları amacıyla eğitim ve araştırma yapılır. Bu bölümdeki eğitim:insan, toplum ve sosyal hizmet teori ve uygulamaları çerçevesinde yürütülmektedir. Sosyal hizmetler uzmanları çerçevesinde yürütülmektedir. Sosyal hizmetler uzmanları görev aldıkları ilgili kurumlarda yönetici, planlayıcı, araştırıcı ve uygulayıcı olarak çalışırlar. Bunlar, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar; suçlular, yoksullar, çözümünde bireylere mesleki bilgiler verir; sorunların bireysel ve toplumsal olarak önlenmesi ve çözümlenmesi için çalışırlar.

Programın Amacı: Sosyal hizmetler programı, sıkıntı içindeki insanların toplumda kendilerine sağlanan olanakları ve kendilerinin halen sahip oldukları olanakları en iyi şekilde kullanabilmelerine yardım etme yöntemleri konusunda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sosyal hizmetler yüksekokulunda eğitimin temeli olan ekonomi, sosyoloji, siyasal bilimler, sosyal antropoloji, psikoloji ve sosyal psikoloji gibi dersler ilk iki yılda verilir. Bu temel derslerin başlıca amacı, bu alanları öğrencilere sistematik disiplinler olarak öğretmek değil, onlara insan ihtiyaçlarına ve sosyal sorunlara ilişkin bir anlayış kazandırmaktır. Daha sonraki yıllarda sosyal hizmete giriş, sosyal hizmet alanları, sosyal sorunlar, mülâkat teknikleri, tıbbi ve psikiyatrik sosyal hizmetler, aile ve çocuk refahı, suçluluk, nüfus dinamiği ve sosyal refah, sosyal hizmet yöntemleri (sosyal-kişisel çalışma, sosyal grup çalışması, toplumla çalışma, sosyal refah araştırması ve sosyal hizmet yönetimi) gibi sosyal hizmetin kapsamına giren dersler okutulur. Sosyal hizmet alanında çalışanların sosyal hizmete ilişkin çeşitli disiplinler hakkında bilgi sahibi olmaları yanında belirli beceri ve davranışları geliştirmeleri de gerekir. Sosyal hizmet öğrencileri bu beceri ve davranışları ancak uygulama tecrübesi ile kazanırlar. Öğrenciler uygulamalarını sosyal grup çalışması, sosyal-kişisel çalışma ve toplumla çalışma yöntemlerini kullanarak, sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda, bir sosyal refah kurumunda veya alanda yaparlar. Öğrenciler gerekli beceri ve davranışları, okulca görevlendirilen yöneticilerin yardımı ve denetimiyle kazanırlar. Uygulamalar genel eğitim programı içerisinde yaklaşık yüzde 40 oranında yer almaktadır.

Gereken Nitelikler: Kişisel ve toplumsal sorunlara derin ilgi duyan ve devamlı olarak kendini ve sosyal anlayışını geliştirecek bir meslek arayan kişiler için sosyal hizmet alanı ilginç ve doyurucu olabilir. Sosyal hizmet, anlayışlı, insanların refahına ilgi duyan, liderlik özelliklerine sahip kişiler için çeşitli ve yeni olanaklar sağlayan bir meslektir

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sosyal hizmetler yüksekokulundan mezun olanlar “Sosyal Çalışmacı” ünvanı ile görev yaparlar. Sosyal çalışmacılar, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar, suçlular, yoksullar, hastalar, işsizler gibi grupların sorunlarının çözümünde bireylere, mesleki bilgi ve becerisiyle yardımcı olur; bu sorunların toplumsal olarak önlenmesi ve çözülmesi için kurumlar aracılığıyla ve toplum kaynaklarından yararlanarak çalışmalarını yürütür.

Çalışma Alanları: Sosyal çalışmacılar, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda, SSK’da, İş ve İşçi Bulma Kurumunda, DPT’de, sosyal hizmet il müdürlüklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, körler ve sağırlar okullarında, çocuk yuvalarında, yetiştirme yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, huzurevlerinde, ıslahevlerinde,cezaevlerinde, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler.

Sosyal Hizmetler Nedir, Sosyal Hizmetler Ne İş Yapar, Sosyal Hizmetler Maaşları, Sosyal Hizmetler İş İmkanları, Sosyal Hizmetler İş Çalışma Alanları, Sosyal Hizmetler Mesleği Hakkında Bilgiler, Sosyal Hizmetler Bölümünün Geleceği, Sosyal Hizmetler Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sosyal Hizmetler Bölümü Tercih Edilir mi, Sosyal Hizmetler Tanıtımı, Sosyal Hizmetler Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sosyal Hizmetler Mezunları Ne İş Yaparlar , Sosyal Hizmetler Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sosyal Hizmetler İş Bulma Durumu

> Sosyal Hizmetler Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Güler dedi ki:

  Liseden yeni mezun oldum ıkı yıllık bu bölümü okumak istiyorum sizce doğru bir karar mı?

 2. Ceyda dedi ki:

  Bu bölümü okuyorum ama hala kararsizlik icindeyim degisik cok zor bi bölüm bu sıkıntı larimi cekmeme degicek mi bilmiyorum

 3. Sıla dedi ki:

  Cevap yok korktun

 4. Anonim dedi ki:

  Peki nerde calisabilirim is icin nereye basvurmaliyim

 5. Gamze dedi ki:

  Peki bunun psikolaklardan farkı nedir acaba?
  Anladğm kadariyla ayni şeyler var gibi

  1. Uzeyr dedi ki:

   Aslında bu bölüm pisikoloji yi de kapsıyor. Sosyal hizmetlerden düz geçiş yapabiliyorsun psikolojiye

 6. Merve dedi ki:

  2 yıllık sosyal hizmetler nasıl

 7. Anonim dedi ki:

  maaşları ne kadar

  1. Sosyal hizmet uzmanı dedi ki:

   Bekar veya evli eşi çalışanlar 3200 tl maaş alıyorlar tabi evli çocuğu olan veya eşi çalışmayan daha fazla maaş alıyor

   1. Anonim dedi ki:

    Güzel bölüm ben de kazanmak istiyorum dua edin bu sinavda kazanayım ya

 8. Anonim dedi ki:

  iş imkanları nasıl?

 9. Selin dedi ki:

  Harika bir meslekmis insanlara her konuda yardimlari dokunuyo bende universite olarak bu bolumu okumaya karar verdim

  1. humeyra dedi ki:

   nasil calisma imkani var ornek verebilir misiniz

 10. Anonim dedi ki:

  peki mesleğin çalışma ortamı nasıldır?

 11. Sevinç dedi ki:

  Eskişehir Anadolu Üniversitesinde sosyal hizmet bölümü 4 yıllık olarak örgün eğitim yok mu?
  Açıköğretim okumak istemiyorum çünkü

  1. betül dedi ki:

   Acikogretim orgunden zor hani o diplomayi alınca aynı

Yorum Yaz