Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2019

Somut Anlam Nedir Örnekleri

Türkçe dilinde her kelimenin kullanım alanı ve kullanım amacı değişiklik göstermektedir. Bu anlamlardan biri olan somut anlam nedir vikipedi konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Beş duyu organı olan göz, burun, kulak, el ve ağız herhangi biri ile direk hissedilebilen kavram ve varlıkları karşılayabilen kelimelere somut anlam adı verilmektedir.

MESELA: ağaç, ev, taş, toprak, ayak, burun soğuk, sert, masa, ekşi, yumuşak, acı gibi kelimeler somut anlamı ifade eden kelimelerdir.

Ancak bazen soyut anlamlı kelimeler mecazi olarak kullanılır ve somut anlam ifade eder.

ÖRNEĞİN; Adam yıldızlara basarak yürüyordu.

NOT: Herhangi bir sözcük temel anlamında somut bir sözcük olabilir ancak kullanıldığı cümlede soyut anlam ifade edilmek için kullanılmış olabilir. Bir kelimenin somut anlamda kullanılıp kullanılmadığını anlamak için o kelimenin cümle içindeki anlamı da incelenmelidir.

ÖRNEĞİN: “Eski eşyalar salona ayrı bir hava vermiş.” Bu cümlede ‘hava’ kelimesi aslında dokunma ile hissedilebileceği için somut bir kavramdır ancak bu cümleden soyut anlamda kullanılmıştır.

Somut Anlam Nedir Kısa Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz