Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

Solunum Yolu Zehirlenmeleri Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar Ve Bu Durumda Neler Yapılır?

Bu yazımızda solunum yolu zehirlenmeleri hangi belirtilerle ortaya çıkar ve bu durumda neler yapılabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Solunum yolu zehirlenmeleri en sık rastlanan zehirlenme türlerindendir. Sindirim yolu zehirlenme türlerinden sonra solunum yolu zehirlenme türleri gelmektedir. Solunum yoluyla zehirlenmede, hava yollarının tıkanması, tahrip olması, ciğerlerin rahatsızlanması, kana zehirli maddelerin karışması durumları meydana gelir.

Kana karışan zehirli maddeler ölümcül olabilir. Bu maddenin özelliklerine göre değişebilir. Mesela, karbonmonoksit kana karışırsa, hemoglobine yapışır ve ayrılmaz. Bu da ölümcül olabilir. Solunum yolu ile zehirlenme durumlarında suni teneffüs yapılması ve acil servise gidilerek uzmanlardan destek alınması gerekir. Solunum yolu zehirlenmeleri oldukça ciddidir. Kalp masajı da gerektirebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gürkan dedi ki:

    Solunum yolu zehirlenmeleri nefessiz kalma solunum yolu yanmaları şeklinde ortaya çıkar. Bu durumda şunlar yapılabilir; kişi temiz havaya çıkarılmalı, çıkarılamıyorsa cam ve kapılar açılarak ortam havalandırılmalıdır.

Yorum Yaz