Soluk Aldırmamak Deyiminin Anlamı ve İle İlgili Cümleler

Soluk Aldırmamak Deyiminin Anlamı ve Soluk Aldırmamak İle İlgili Cümlele

Soluk aldırmamak:  Çok sıkı çalıştırmak, dinlenmesine fırsat vermemek.

Ara vermeden çok sıkı çalıştırmak, dinlenmesine fırsat vermemek.

Soluk aldırmamak anlamı , Soluk aldırmamak ne demek

GEÇMEYEN BAŞ AĞRISI

..Osman Efendi bir sabah müthiş bir baş ağrısıyla uyanır. İlâç alır, geçmez. Bir iki gün bekler, ağrı devam eder. Çağrılan doktor muayene eder, ağrı kesiciler verir. Lâkin Osman Efendinin baş ağrısı artarak devam eder. Hattâ gözleri de yaşarmaya başlar. Başka doktorlar çağrılır… Osman Efendi ağrıyı kesene servet vaat eder.
Osman Efendi İstanbul’a getirilir, fakat yine sonuç alınamayınca da apar topar yurt dışına götürülür. O devirde İsviçre moda; Zurih’e gidilir. Haftalarca hastanede kalınır, onlarca profesör konsültasyon yapar, filmler, tahliller, testler tekrarlanır. Yine teşhis konulamaz. Adamın ülkesine götürülüp, son günlerini evinde geçirmesi tavsiye edilir.
Osman Efendi bitkin, aile perişandır. Memleketine getirilir. Osman Efendi yayla evinde bir odaya yatırılır ve ağrı kesici iğnelerle ölümü beklemeye başlar. Birgün, hastanın keyfi gelsin diye, Osman Efendinin eski berberi Mehmet Efendi çağrılır. Berber yataktan kalkamayan Osman Efendiyi tıraş ederken, adamcağız derdini anlatır ve ölümü beklediğini söyler. Berber Mehmet bir an; “Sakın sizin burnunuzda kıl dönmüş olmasın?” diyerek burnuna bakar. Sonra, “Hah işte der. Kıl dönmüş.” Osman Efendinin şaşkın bakışlarına aldırmaksızın cımbızla kılı çeker. Ev halkı Osman Efendinin çığlığıyle odaya koşarlar. Berber Mehmet, Osman Efendinin elinden zor alınır ve cımbızın ucunda tuttuğu 20 santimlik kılla kapı dışarı edilir.
Osman Efendinin kanayan burnuna pansumanlar yapılır ve yatağına yatırılır. Ertesi sabah Osman Efendi aylardır ilk defa rahat bir uykudan uyanır. Gözlerinin yaşarması artık geçmiştir. Baş ağrısından ise hiçbir eser kalmamıştır. Sapasağlam ayağa kalkan Osman Efendi, Berber Mehmet Efendi’yi çağırtıp, ona bir servet bağışlar…

Bu Deyimle İlgili Yorumlarınızı ve Cümlelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.