Soğuk Bir Kış Gününde Bulunduğunuz Odanın Kaloriferi Kapatıldığında Bir Süre Sonra Oda Soğur Bu Durumun Sebebi Nedir

Kalorifer kapanınca oda neden soğur, Soğuk bir kış gününde bulunduğunuz odanın kaloriferi kapatıldığında bir süre sonra oda soğur bunun sebebi nedir

Bir çok dairede ısınmak için kalorifer sistemleri kullanılır. Kaloriferde yakılan kömür, doğalgaz gibi maddeler ile açığa çıkan ısı ile bulunduğumuz ortamı ısıtırız. Ancak ne kadar kalorifer çalıştırırsak çalıştıralım, kaloriferi kapattığımız anda oda sıcaklığının hızlı bir düşüş olduğunu hissederiz. Bu düşüş nedeniyle belki de üşüyebiliriz.

Bunun neden olduğunu merak edenler fizik kurallarını incelemelidirler. Hava ısıyı oldukça iyi ileten bir maddedir. Bu nedenle odadaki ısı havanın iletkenliği aracılığıyla duvarlara ve oradan da dışardaki ortama karışır. Bununla da bitmeyerek dışardaki soğuk hava da bulunduğumuz odayı yavaş yavaş etkileyerek bizi üşütür.

Tüm bu saydıklarımız kaloriferin kapatılmasından sonra çok az bir süre içinde gerçekleşir çünkü hava ısı için iyi bir iletkendir. Bu şekilde bir odanın çabuk ısınmasını ve soğumasını engellemek için gelişmiş binalarda ısının geçmesini engelleyen yalıtım sistemleri kullanılır. Bu şekilde evler yazın çok ısınmaz, kışın çok soğumaz.

Yalıtım sistemlerinde köpükler ve bunun gibi maddeler kullanılır.

Soğuk Bir Kış Gününde Bulunduğunuz Odanın Kaloriferi Kapatıldığında Bir Süre Sonra Oda Soğur Bu Durumun Sebebi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.