Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2021

Sizce Anadolu’ya İlk Yerleşen İnsanlar Yerleşmek İçin Hangi Özelliklere Sahip Yerleri Seçmiş Olabilirler?

Bu yazımızda sizce Anadolu’ya ilk yerleşen insanlar yerleşmek için hangi özelliklere sahip yerleri seçmiş olabilirler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu coğrafyası iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve yeraltı ve yer üstü kaynakları bakımından bir kıta büyüklüğünde zenginliğe ve çeşitliliğe sahiptir. Bundan olacak ki tarih boyunca birçok kadim uygarlık Anadolu üzerinde hakim topraklar sahibi olmuştur. Medeniyetler kurulmuş ve Anadolu, Medeniyetler Beşiği olarak bilinmektedir.

Anadolu’ya ilk yerleşen insanlar yerleşmek için muhtemelen su kaynaklarına yakın, bitki örtüsü bakımından tarıma elverişli, ticaret yollarının ve merkezlerinin oluşmasına uygun, yeryüzü şekilleri bakımından düz ve düzenli, iklim özellikleri bakımından ılıman ve yaşanabilir olma özelliklerine bakmışlardır. Böylece kadim şehirler ve medeniyetler kurmuşlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Adı lazım değil baş harfi ben dedi ki:

  Güzel

 2. Sean paul dedi ki:

  Aynen …..

 3. Anonim dedi ki:

  Cevap guzel

 4. hakancan dedi ki:

  Bencece Anadolu’ya ilk yerleşen insanlar yerleşmek için yaşamsal faaliyetlerine uygun yerleri seçmiş olabilirler. Düzlük ovalar, verimli yerler, çeşitli madenlere sahip yerler yerleşmek için mesken seçilmiştir.

Yorum Yaz