Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Sizce Anadolu’nun Türk Yurdu Olması Sürecinde En Önemli Olay

Türkler bir çok nedenden dolayı anayurtları olan Orta Asya’dan göç ederek Anadolu’ya yerleşmişlerdir ve burayı yurt edinmişlerdir. Bu yazımızda Anadolu’nun Türk yurdu olması sürecinde en önemli olay kısaca hakkında sizlere bilgiler aktaracağız.

1369827047_buyuk1071 senesinde meydana gelen Malazgirt savaşı ile anadolu’nun kapıları Türklere tamamen açılmıştır ve Türkler Anadolu’ya yerleşmeye başlamışlardır. Türklerin Malazgirt Savaşında Bizans ordusuna karşı kazandığı bu zafer sonucunda da Bizans İmparatorluğu’nun savunma gücü tamamen yıkılmıştır ve Anadolu’nun kapıları ardına kadar açılmıştır.

1071 Malazgirt Savaşının ardından Türkler Anadolu’ya yerleşirken hiç bir engelle karşı karşıya kalmamışlardır. Bu nedenle de 1071 Malazgirt savaşı Türkiye tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bunun temel nedeni; Malazgirt savaşında kazanılan zafer ile Türklerin Anadolu’ya hızlı bir şekilde yerleşmeleri olmuştur.

Alp Arslan önderliğinde Malazgirt zaferini elde eden Türkler, Anadolu’yu fethetmeye başlamışlardır. Anadolu’nun fethedilemsi için görevlendirilen Alp Arslan, Melikşah ve Süleyman Şah, 1075 senesinde Orta Anadolu ile birlikte İznik’i fethetmiştir. Böylece İznik başkent olmak üzere bu bölgede Türkiye Selçukluları Devleti resmen kurulmuştur. Ayrıca Bizans İmparatorluğu’nda yaşanan taht kavgalarını fırsat bilen Süleyman Şah, Güney Marmara’nın kıyılarını, Kocaeli Yarımadası’nı ve Anadolu yakasını hakimiyeti altına almıştır ve bu yerlerin yanı sıra Doğu ve Güney Anadolu’da Bizans İmparatorluğu’nun en önemli kalelerini ve şehirlerini de Türkiye Selçukluları sınırlarına katmıştır.

Sizce Anadolu’nun Türk Yurdu Olması Sürecinde En Önemli Olay Hakkındaki Yazımız İçin Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz