Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Siyaset felsefesi hakkında bilgi

Siyaset felsefesi hakkında bilgi kısaca. Siyaset felsefesi hakkında bilgi

Bu yazı ile siz okuyucularımızı siyaset felsefesini anlatacağız. Siyaset kelimesi Arapça kökenlidir ve idare edip işleri düzenlemek anlamlarına gelir.

Siyaset gerek siyaset biliminin gerekse siyaset felsefesinin konularındandır. Siyaset felsefesi; siyasi eylem yöntemini yani iktidarı elinde bulundurmayı, kazanmayı ve birey ile devlet arasındaki ilişkileri inceler. Bunlara ek olarak siyaset kuruluşlarının farklılıkları ile ilgili derin bir düşünceyi gerektirir. Yani politikayı genel olarak devleti tüm alanlarda yönetecek kurallar bütünü olarak kabul edebiliriz.

Buradan da anlayabileceğimiz gibi siyaset felsefesi, ahlak felsefesi gibi bir şeyi olması gerektiği gibi ele alıp ileride bireylerin idare şeklinin nasıl yapılmasını gerekir onu meydana çıkarır ve bu sebeple geçmişi ve bugünü irdeler.

Bütün bilimlerin ve felsefenin kendisine has terimleri vardır. Siyaset felsefesinde de bunun gibi bir çok terim mevcuttur. Bu terimler; birey, toplum, sivil toplum, devlet, iktidar, idare, meşruiyet, egemenlik, hukuk, hak, yasa, laiklik gibidir.

Siyaset felsefesinde esas sorular şöyledir; iktidarın esas kaynağı nedir, devlet hangi ögelerden meydana gelir, bir insanın esas hakları nelerdir gibi sorulardır.

Siyaset felsefesi hakkında bilgi hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz