Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Sivil Toplum Kuruluşları İsimleri ve Amaçları

Sivil toplum kuruluşları isimleri ve sivil toplum kuruluşları amaçları nelerdir? Kısaca açıkalayalım.

Toplumun tüm ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması mümkün olmayabilir. İnsanlar toplumun çeşitli sorunlarını çözmek ve birtakım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir araya gelerek bazı sosyal kuruluşlar oluştururlar. Yardımlaşma, dayanışma ve iş birliği içinde hareket ederek toplum yararına hizmet eden bu kuruluşlara sivil toplum kuruluşu adı verilir. Sivil toplum kuruluşları yaptıkları çalışmalarla devletin resmî kurumlarına destek olurlar.

Darüşşafaka Cemiyeti: 1863 yılında kurulan cemiyet, eğitim alanında hizmet vermektedir. Darüşşafaka Cemiyeti, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere karşılıksız eğitim olanağı sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGEV): Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren yaygın sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Eğitim parkları ve öğrenim birimleri kurarak devlet tarafından verilen temel eğitime katkı sağlar.

Mehmetçik Vakfı: Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı vatan hizmeti sırasında şehit olan askerlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarına yardım sağlar. Mehmetçik Vakfı ayrıca gazilere ve ailelerine de yardım sağlamaktadır.

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV): Sağlık alanında hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur. Lösemi, kan kanseri hastalığıdır. Vakfın temel amacı, lösemili çocukların sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktır.

Yeşilay: Sağlık alanında hizmet veren önemli sivil toplum kuruluşlarından biridir. Sigara, içki ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerin zararlı etkilerine karşı insanları korumaya ve bilinçlendirmeye çalışır. Ayrıca madde bağımlılarının tedavisine de yardımcı olur.

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA): İnsanlara çevreyle ilgili hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur. Ülkemizin en önemli çevre sorunlarından biri olan erozyonla mücadele etmek için ağaçlandırma kampanyaları düzenler, vatandaşları erozyonla mücadele konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aişe dedi ki:

    Öncelikle yazım yanlışlarına baktım. Birincilikle bu kadar yazım yanlışı yapılmaz. Cümleye büyük harfle başlanır.(Bunu birinci sınıflar bile biliyor.) Birde “kanki” değil “kanka” olacak. Bir şey daha söyleyeyim, “Özlem” özel isim olduğundan baş harfi büyük yazılır. Lütfen yazım yanlışlarımıza dikkat edelim.

  2. özlem dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Sivil Toplum Kuruluşları İsimleri ve Amaçları hemen yazdım, Şırnak okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

Yorum Yaz