Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Sinir Sistemi Ve Endokrin Sistem Arasındaki İlişki Nedir?

Bu yazımızda sinir sistemi ve endokrin sistem arasındaki ilişki nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılık özelliği taşıyan en küçük birim hücredir. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturur. Sistemler bir araya gelerek organizmayı yani canlıyı oluşturur.

İnsan organizmasında sistemler bir arada iç içe bir vaziyette çalışır. Birçok organ birden fazla farklı sistemin ana ve yardımcı elemanı olarak görev yapmaktadır. İnsan vücudunda sinir sistemi ve endokrin sistem insanın dış dünyayla olan etkileşimini de denetler ve düzenler.

Sinir sistemi bütün vücudun idaresini sağlar. Endokrin sistem de iç salgı bezlerinin buna bağlı olarak salgılanmasında görev alır. Genel olarak sinirlendiğimizde, kalp atışlarımız hızlanır, vücudumuz adrenalin salgılar. Bu iki sistem arasındaki en belirgin ilişkilerden biridir. İkisi de denetleyici ve düzenleyici olduğu için aralarında bir ilişki vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. füsun dedi ki:

    Sinir sistemi ve endokrin sistemi arasındaki ilişki konusunda kafam çok karışmıştı bu yazınız ile tekrar ederek konuyu çok şükür anladım.

Yorum Yaz