Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Sinir Çeşitleri ve Görevleri

sinir_hucreleri_1Canlıların vücutları muhteşem bir sistem üzerine kurulmuştur. Özellikle insanların ve hayvanların vücutlarında yer alan sistemler birbirleri ile uyumlu bir şekilde sistemli olarak çalışmaktadır. Vücudun sistemli ve düzenli olarak çalışmasını sağlayan en temel etken ise sinirlerdir.

Sinir çeşitleri; duyu sinirleri, bağlantı (ara) sinirleri ve hareket (motor) sinirleri olmak üzere üç grupta incelenmektedir.

Duyu Sinirleri: 

Duyu sinirleri dış çevreden iç organlara gönderilen ya da kaslardan gelen uyarıları değerlendirerek bu uyarıları merkezi sinir sistemine ileten sinirlere “Duyu sinirleri” adı verilmektedir. Örneğin; görme, işitme, koku alma, tat alma ve dokunma uyarıları duyu sinirleri ile merkezi sinir sistemine ulaştırılmaktadır.

Bağlantı (Ara) Sinirleri: 

Dış çeveden gelen uyarıları merkezi sinir sisteminde değerlendirmeye alan, uyarılara cevap veen, duyu ve hareket sinirler arasındaki bağlantı ve iletişimi kuran sinirlere “Bağlantı (Ara) sinirler” ad verilmektedir.

Hareket (Motor) Sinirleri: 

Dış çevreden merkezi sinir sistemine ulaştırılan uyarılara merkezi sinr sisteminin verdiği yanıtı kaslar veya organlar ile tanışayn sinirlere  “Hareket (motor) sinrleri” adı verilmektedir.

Bu sinir sistemleri vücudumuzda olmasaydı bu durumda hiç bir uyarıya tepki veremez hatta hareket dahi edemezdik.

Sinir Hücresi Çeşitleri ve Görevleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz