Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Sınıf İçi Demokrasiye Örnekler

Sınıf içinde uygulanan demokrasiye örnekler, Sınıf içi demokrasiye örnekleri

Demokrasi sadece mecliste değil hayatımızın her alanında vardır. Okulumuzdaki sınıfımızda da demokrasi örnekleri görebiliriz bunun en güzel örneği sınıf başkanlığı seçimidir. Sınıf başkanı teorik olarak bir meclis başkanı gibi görev yapmaktadır.

Okuldaki demokrasiye örnek ise okul temsilciliğidir. Okul adına etkinliklerde yer alıp okulu temsil eden okul temsilcileri bir ülkenin başkanının dış ülkelerde kendi ülkesini temsil ettiği gibi okulunu temsil eder.

Sınıf içindeki demokrasi düzeninde, tüm öğrencilerin sahip olduğu haklar aynıdır ve ortak paylaştıkları sınıf, spor salonu gibi yapılar vardır. Aynı okulda, aynı bahçede , aynı spor salonunda, aynı kantinde bulunan öğrencilerin eşit haklara sahip olması demokrasi örneğidir.

Hiçbir öğrenci diğerine okul içerisinde daha fazla hakka sahip olduğunu iddia edemez. Çünkü okul da bir ülke gibi ortak bir paylaşım yeridir ve herkesin sahip olduğu haklar eşittir. Ayrıca sınıflarda başkanlar da öğretmenin isteği dahilinde öğrencilerin oyları ile seçilmektedir tıpkı milletvekilleri gibi.

Sınıf içerisinde demokrasi örneklerine daha niceleri eklenebilir. Sizler de sitemize yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Sizler de Sınıf İçi Demokrasiye Örneklerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayşe dedi ki:

    bazı şeyler yasak olduğundan kibar kibar anlatayım . örnek veriniz lütfen örnek mesela oy kullanmak gibi . 2 saat dir düşünüyorum ama bulamıyorum örnek ver örnek !!!!!

Yorum Yaz