Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Sınavlara Özel Hızlı Okuma Teknikleri

Günümüzde her alana hakim olmayı başaran süre sınırlı sınavlar herkes için büyük önem taşır. Öğrencilerin birçoğu bu sınavlarda başarılı olmak ister. Ancak günümüzde sınavlarda başarı oranlarına bakmak istediğinde ortaya çıkan istatistikler hiç iç açıcı değildir. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi de yavaş okuma veya hızlı okumaya çalışırken anlayamama sorunudur. Bu sorunu yenebilmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden bazıları ise şu şekildedir:

sinavani

1) Kişi hızlı okuyabilmek için sürekli okuma pratikleri yapmalıdır. Bol bol roman okumalı ve her ay belirli sayılarda kitap bitirilmelidir.

2) Hızlı okuyabilmek için sürekli okuma çalışmaları yapılmalıdır. Kişi iki günde bir kendini ne kadar hızlı okuyor diye test etmelidir. Bu testlerin sonuçlarını istatistikler halinde kayıt etmelidir.

3) Görüş açısını büyütmelidir. Kişi yazıyı okurken alt paragrafı da görebilmeli ve okuyabilmelidir.

4) Göz kaslarını daha hızlı hareket ettirebilmek için pratikler yapmalıdır. Aslında birçok insan göz kaslarının yavaş hareket etmesinden dolayı yavaş okumaktadır.

5) Bol bol konsantrasyon çalışmaları yapılmalıdır. Kişi okuduğu cümleyi anlamalı ve bir daha geri dönmemelidir. Bunu başarmanın tek yolu da çok okumaktan ve beyin pratiği yapmaktan geçmektedir.

6) Kişi unutkanlığa karşı önemler almalıdır. Hafızasında daha uzun süre kelimeleri tutmaya çalışmalıdır. Bunun için kendince küçük kelime veya cümle oyunları yapmalıdır. Bu sayede okuduğu yazıyı kolay kolay unutmayacaktır.

Bir gerçek var ki, SBS, YGS ve LYS gibi kişinin  hayatında önemli bir yere sahip olan sınavlarda hızlı, doğru okuma ve yorumlama oldukça büyük önem taşır. Zamana karşı yarışın yaşandığı bu sınavlarda soruların yanıtlarını bilmek tek başına yeterli değildir. O bilinen sorulara yanıt vermek için gereken hıza ulaşmak da ciddi bir strateji gerektirir. Öğrenciler bu noktada bir aşama kaydettikleri sürece sınav sonuçları daha olumlu noktalara taşınacaktır.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hatice dedi ki:

  Kazanmak önemli de.gl önemli olan gittiğin bölümde huzurlu olmak ben iki yıl çabaladım belki de yetersizdi istediğim bölüme gidemedim şimdi mutsuz ve çaresizm siz şimdiden önlem alın .. Başarılar.

 2. evin dedi ki:

  Düzgün yaz

 3. FERİT dedi ki:

  DERS ÇALIŞAMIYOM

  1. FERİT dedi ki:

   RKIMLNBÜLNEIİA

   1. zafer dedi ki:

    kazanmak istedim kazandım :)

    1. ice dedi ki:

     iyi ne yapalım

     1. twitty dedi ki:

      halay çek!:)

Yorum Yaz