Sınav Öncesi Neler Yapmalı

Ülkemizde her şey son dakikaya bırakıldığı için son dakikacı öğrenciler için güzel bir makale oluşturmaya karar verdik. Sınav öncesi yapılacak şeyler nelerdir sorusuna cevap vereceğiz şimdi.

osymsalonu

1-2 Gün Kala;

Bol bol dinlenerek ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Sınav öncesinde sınava gireceğiniz yeri seçme imkânınız varsa seçin. Daha önce aldığınız notları titizlikle inceleyin. Sizi yoracak aktivitelerden uzak durun. (örn: basketbol, futbol, bisiklet sürmek) Stres yapacak herhangi bir durumdan uzak durun. Sınav ile ilgili olan materyalleri hızlı bir şekilde hazırlayın.

Sınav Gecesi;
Kesinlikle hafif yemekler tercih edin ve sınav anında bir ağrı ile ecel terleri dökmeyin. Büyükleriniz, bilhassa ailenizin moral desteğini alın. Uyku saatinizi çok gece bırakmayın ve kalkabileceğiniz saate göre yatın. İyi vakit geçirmeye çabalayın ve size moral verecek şeyler yapın. Sınav için hazırladıklarınızı ve sınavda giyilecek şeylerinizi hazırlayıp uykuya vakit ayırın.

Sınav Sabahı;
Normal kalkış saatinden daha erken kalkmanız vücudunuzun daha dirençli olmasını sağlayacaktır. Kahvaltı burada en dikkat edilecek unsurdur, iyi bir kahvaltı ile iyi bir gün geçirebilirsiniz. Üzerinizdeki kıyafetlerin boğucu ve rahatsız edici olmamasına özen gösterin. Sınav için hazırladığınız materyallere tekrar gözden geçirin, eksiklik varsa tamamlayın. Sınava gireceğiniz yere sınav saatinden en az 30 dakika önce ulaşın.

Sınav Anında;
Aklınıza kesinlikle olumsuz bir şey (yapamam, kesin kötü sonuçlar gelecek gibi) getirmeyin. Sınav esnasında gözetmen tarafından yapılacak uyarıları dikkatle dinleyin ve dediklerini gerçekleştirin. Kodlama yapacağınızı alan en önemli alandır, bütün soruları doğru çözmeniz değil bütün soruları doğru kodlamanız gerekmektedir. Kitapçığınızda eksik veya hatalı yer var mı diye hızlıca gözden geçirin. Kesinlikle ilk veya son sınavınız değil, bundan önce girdiğiniz sınavlarda belirlediğiniz taktik ve tekniği uygulamaya gayret gösterin.

derszamani.net

4 yorum

  1. yds sınavına girebilecekler ibaresinde yükseköğretim öğrencileri ibaresi yazmış mesela ben muzunum ve öyp programından yararlanmak adına yds ye girebiliyormuyum kafamda bu ibareye göre soru işareti oluştu bilgi verirseniz sevinirim…saygılar

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.