Sigaranın Zararları

Sigaranın sağlığa zararları hakkında bilgi kısaca özet, Sigaranın zararları

Sigara içeriğindeki maddeler açısından kişiye ve çevresindekilere büyük zararları olan bir maddedir. Aktif içici olarak nitelendirilen kişiler sigara kullanan kişilerdir. Bir de sigara içenlerin çevresinde sigara içmediği halde zarar gören kişiler vardır ki bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücudumuzdaki pek çok organa çok fazla zararı vardır. Bunlardan bazıları:

– Sigara içen bir annenin bebeği yaklaşık yüzde 10-15 daha hafif doğar ve zeka geriliklerine kadar varan sonuçları vardır.

– Sigaranın içinde bulunan karbonmonoksit, nikotin, zift, katran gibi maddeler öncelikle akciğerleri etkiler ve akciğer kanseri nedeni olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında bir çok solunum yolu hastalığına da neden olur. Bu hastalıklar bronşit, KOAH, amfizem gibi hastalıklardır. Her bir sigarada insanlar akciğer kanserine daha da yaklaşır. Ayrıca sigara akciğerimizde bulunan savunma sistemini de alt üst ettiği için zararlı mikroorganizmalara karşı hassasiyet artar.

– Sigaradan açığa çıkan karbonmonoksit gazı kanda oksijeni taşıyan alyuvarlara geri dönüşümsüz olarak bağlanır. Ayrıca bunun sonucu olarak vücutta oksijen azalır ve kolesterol depolanmaya başlanır. Bu nedenle damarlar zamanla tıkanır ve kalp krizi riski artar.

– Sigaranın yol açtığı damar tıkanıklığı kol ve bacak damarlarında görülürse organların kaybına kadar giden hasarlar görülür.

– Sindirim sistemine de büyük zararlar verir. Yemek borusu, mide ve bağırsaklarda ülser, kanama, kanser gibi tablolara yol açar. Ayrıca pankreas kanseri riski de artar. Sigara kullanan erkeklerin kullanmayan erkeklere oranla mesane kanserine yakalanma riski daha fazladır.

– Sıklıkla sigara içen bağımlılarda tırnaklarda kırılma fazlalaşır, ellerde ve parmaklarda sararma görülür.

– Ağız ve diş sağlığını bozar, diş ve diş eti hastalıkları görülür. Ayrıca ağız kokusuyla birlikte dişlerde sararma tat ve koku duyusu kaybı görülür.

– Zamanla vücutta salgılanan insülini azaltır ve şeker hastalığına neden olabilir.

– Alzheimer hastalığını hızlandırır ve beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğu için hafıza zayıflığına yol açar.

– Stres, gerginlik, ruhsal bozukluk, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumlar görülebilir.

– Cinsel hayatta başarısızlıklara yol açar. Erkekte iktidarsızlık, ereksiyon problemleri ve kısırlığa varan problemler oluşturur.

– Koku ve tat duyusunu zayıflatır.

– Sigara kullanan kadınlarda cinsel organlarda bazı problemlere yol açar. Rahim ve yumurtalık kısırlığı, erken menopoz, rahim ağzı kanseri gibi sonuçlara yol açar.

– Görme bozukluklarına yol açar. Gözde katarakt oluşumu, görme kaybı ve körlüğe neden olma riski vardır.

– Deriyi kuruttuğu ve sağlığını bozduğu için erken yaşta kırışıklıkların oluşumuna neden olur. ayrıca cildin kendini tamir etme özelliğini de bozar ve yaralar daha geç iyileşir.

– Ayrıca bazı bağımlılarda kronik olarak baş ağrısı görülür.

Sigaranın daha birçok zararı vardır. Ancak bunlar bilinmesine rağmen insanlarda sigara alışkanlığı devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü de bunu doğrulamıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre her 3 yetişkinden 1’i sigara kullanmaktadır ve bu da 1,2 milyar insana karşılık gelmektedir. Bu nedenle akciğer kanseri çok sık görülen bir hastalık olmuştur. Bu ölümcül hastalık sigaranın sayısız zararlarından sadece birinin sonucudur.

Sigaranın Zararları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.