Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Sigaranın Olumsuz Etkileri İle İlgili Hikaye

Bu yazımızda sigaranın olumsuz etkileri ile ilgili hikaye kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Babam, günde iki paket sigara içerdi. Kokusundan nefret ederdim. Evin içinde içmesine izin vermeyen annemi dinlemezdi. Bu nedenle sigara kokusu evden hiç çıkmazdı. Bunu neden yaptığını bilmiyorum. Kendini düşünmediği gibi ailesini de düşünmüyordu.

İşten yorgun gelirdi. Yorucu bir işte çalışıyordu. Bir fabrikada parça başı iş yapardı. Kumaş fabrikasıydı. Sigara içmelerine müsaade edilmezdi. Çünkü iş güvenliği tehlikesi vardı. Molalarda sigaraya sarıldığını bilirim. Belki de bu nedenle evde sürekli sigara içerdi.

Baba, sigara sağlığa zararlı, ciğerlerin zarar görecek dedikçe, bana bir şey olmaz derdi. Çünkü babası, amcası, annesi, teyzesi seksen yaşına kadar yaşamış. Tuhaf bir inançla ona güveniyordu. Annemle çok kavga ederlerdi. Annem işin dini boyutuyla da ilgilenirdi, günaha girdiğini söyleyerek damardan etkilemeye çalışırdı.

Ne yaptıysak babamı sigaradan soğutamadık. Sigara bırakma hattını aradım ama babamın kendisi araması gerekiyormuş. Babam hayatta aramazdı, nitekim öyle de oldu. Zaten babam kesin bağımlıydı. Aç, tok demeden sigara içiyordu.

Bir gün aniden sesi kısıldı. Aklıma gelen başımıza gelmişti. Sesin çıkmıyordu. Doktora gittik. Boğazında kabarcıklar oluşmuş. Sigara yüzünden sesi kısılmış. Doktor acilen sigarayı bırak yoksa on beş gün içinde daha kötü olacak, ameliyat edeceğiz deyip, ilaç verdi.

Babama ilaç fayda etmedi. Bağımlı olduğu için bırakmakta zorlandı. Morali çok bozuldu. Boğazını deleceklerdi. İki hafta içinde ameliyat oldu ve boğazı delindi. Sigara yüzünden sesi gitti, boğazını deldiler. Ben şükrediyorum ki, kanser olmadı, ölebilirdi.

Sigaranın Olumsuz Etkileri İle İlgili Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Isimsiz melek merve dedi ki:

    Çok güzel anlatmışsınız

  2. merve dedi ki:

    Sevdim işte harika hemen bitirdim ödevimi yazanların eline sağlık canlarım

  3. Şebnem dedi ki:

    Sigaranın zararları ile ilgili hikayeler ararken bu hikayeyi buldum gerçekten sigaranın zararları konusu bu hikayede çok öğretici bir şekilde açıklanmış.

Yorum Yaz