Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Sıcaklık Nedir Kısaca

Aşağıda sıcaklık nedir kısaca olarak ele alacağız.

Doğada bazı fiziksel durumlar meydana gelmektedir. Bu durumlar doğanın gereği olarak oluşmaktadır. Bilimin gelişmesiyle kavramsal olarak açıklayabildiğimiz ve anlamlandırabildiğimiz değerler bulunmaktadır. Fiziksel olarak basınç, sıcaklık, ısı ve nem en çok şahit olduğumuz fiziksel olaylardır.

Sıcaklık, maddenin ısı alarak kinetik enerji ortalamasının artması ya da maddenin ısı vererek kinetik enerji ortalamasının azalması anlamına gelmektedir. Bu nedenle sıcaklık bir maddenin taneciklerinin ortalama kinetik enerjisi olarak bilinmektedir. Sıcaklık, termometre ile ölçülmektedir. Sıcaklığın birimi santigrat olarak kullanılmaktadır. Sıcaklığın yükselmesi ısı enerjisinin yükselmesi anlamına gelir. Sıcaklığın düşmesi ısı enerjisinin düşmesi anlamına gelmektedir. Sıcaklık ölçülebilir bir değerdir. Hava sıcaklığı da basınç, nem ve ısı sayesinde oluşmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adnan Boran dedi ki:

    oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

  2. fikret dedi ki:

    Sıcaklık, bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Yani sıcaklık denilince ille de sıcak olmasına gerek yok soğuk olması da sıcaklık derecesini gösterir.

Yorum Yaz