Seyit Onbaşı Kimdir

Seyit onbaşı kimdir kısaca hakkında bilgi kısa özet, Seyit onbaşı kimdir

Baba adı Abdullah, ana adı Emine olan Seyit Onbaşı Havran ilçesi, Çamlık (Manastır) köyünde; 1889 Eylül ayında doğmuştur. 20 yaşındayken Nisan 1909’da askere giden Seyit, o zamanlar uzun süren askerlik görevi içinde 1912 yılındayken Balkan Savaşları’na katılmıştır. O dönemde pek çok savaş yapılıyordu. Balkan Savaşı bittiğinde diğer birçok asker gibi Seyit’e Çanakkale Cephesi’nde ihtiyaç vardı ve topçu eri olarak sevk edildi.

Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşı’nda yaptıklarıyla ünlenmiştir. 18 Mart deniz çarpışması sırasında Seddü’l Bahir adı verilen mevkide düşman gemileri bulunuyordu ve Morto Koyu ile Seddül Bahir tepesini sürekli ateş altına alıyorlardı. Türk askeri kuvvetleri bu saldırıdan kaçmak yerine savaşmayı tercih etmişlerdi. Ancak işler iyi gitmiyordu.

Morto Koyu dolaylarındaki bir topçu birliği İngiliz donanma kuvvetlerinden atılan bir bomba ile tamamen yok olmuştu. Hayatta kalan tek bir kişi vardı o da Seyit Onbaşı idi. Seyit Onbaşı duyduğu büyük keder ve çaresizlikle bir mucizeyi gerçekleştirdi ve tarihe adını yazdırdı.

257 kiloluk bir topu tek başına kaldırmayı başarmış ve ateşlemişti. Ve bu bomba tam da Queen Elizabeth adındaki İngiliz gemisinin bacasından içeri sokulmuştur. Bu inanılmaz isabet ile gemi ortasından yarılmış ve suyun altına gömülmüştür. Hem 257 kiloluk bir topu tek başına kaldırabildiği için hem de gemiye olan isabeti için Seyit Onbaşı tarihte yerini almış ve adı mucizelerle anılmıştır. Onbaşı rütbesi de ona bu katkılarından sonra verilmiştir.

Seyit Onbaşı Kimdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.