Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Şeyh Sadi Şirazi kimdir

Şeyh Sadi Şirazi kimdir kısaca. Şeyh Sadi Şirazi kimdir

Şeyh Sadi Şirazinin ne zaman doğduğu ne olarak bilinmiyor ve bilinen tarihler arasında büyük farklar var. Söylentilere göre doğum yılı 1193-1213 seneleri arasında bir zamandadır.

Şeyh Sadi Şirazi İslami dünyanın büyük yazar ve şairlerinden sayılır. Yapıtları en ünlü İslami klasiklerdendir. Yüzyıllardır da bu yapıtlar alaka görmektedir.

Risale-i Nurd’a, ”Resul-i Ekrem Aleyhissalatü Vessalamın caddesinden hariç ve onun arkasından gitmeyen, muhaldir ki, hakiki envar-ı hakikate vasıl olabilsin” gibi bazı söylemlerinden alıntılar bulunur.

Sadi, yapıtlarını diğer ismiyle ölçülü bir yazı- şiir veya düz yazı şeklinde yazmıştır. Yapıtlarının sayısı yaklaşık yirmi kadardır. Bostan, Gülistan, Akl u Aşk, Takrir-i Dibace, Havatim bilinen yapıtlarındandır. Yapıtları vefatının ardından Bisütun isimli külliyat olarak bir araya getirilmiştir.

Şeyh Sadi’nin Bostan isimli yapıtı terbiye, ahlak, alçak gönüllülük, eşitlik, mertlik, şükür, tövbe, rıza, kanaat gibi konularda yazılmış on kısımdan meydana gelir. Bu yapıt öykü ve menkıbeler ile zenginleştirilmiştir. Bu yapıta bir çok insan tarafından da şerh yazılmış. Yapıtta hükümdar kişiler övülmez aksine adalete, eşitliğe, doğru konuşmaya çağrılır.

Şeyh Sadi Şirazi kimdir hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz