Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Sevgi ile İlgili Özlü Sözler

Sevgi insanı insan yapan duygulardan biridir. Bir insanın başka bir insana, canlıya, nesneye duyduğu en üstün duygulardan biri olan sevginin pek çok tanımı vardır ve kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi insana göre hayatın anlamıdır kimisine göre olmazsa olmazdır.

İnsanlardaki acıma duygusunun, insanların birbirine yardım etmelerinin en büyük nedeni sevgidir. İnsanlar sevgi sayesinde kötü zamanlarda birbirlerine yardım eder, zorlukların üstesinden gelir. Pek çok sevgi türü vardır. Anne sevgisi, çocuk sevgisi, hayvan sevgisi gibi çeşitli sevgi türlerinin ortak yanı insanın sevdiği şeyi korumasıdır. İnsan sevdiklerine zarar gelmesini önlemek için her şeyi yapabilir ve kimse sevdiklerine kötü bir şey olmasını istemez.

Çok sayıda şiire, filme, sanatsal esere konu olmuş olan sevgi insanların insanca yaşamasını sağlayan duygudur. Herkes sevgi ile kardeşçe yaşamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İsmail UYSAL dedi ki:

  “FARKLI BOYUT VE YÖNLERİ İLE SEVGİYİ İFADE EDEN ALINTI SÖZLERLER”.

  “Işığı önüne alda yürü, gölgen arkandan ister gelsin ister gelmesin”. “Karanlıktaysan, gölgen bile seni yalnız bırakır”.“Karanlık karanlığı defedemez; bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti defedemez; bunu sadece sevgi yapabilir”.“Işık gibi sevgide en çok karanlık yerde parlar”.”Sevgi olmadan karanlık ışığa kayıtsızlık harekete dönüşmez”.“Hayatın hareket halinde kalması için biraz istek gereklidir”.“İsteğin olmadığı yerde sevgi bulunmaz”.”Sevginin olmadığı yerde akıl da arama”.“Sevgi gönlün nasibi aklın nasihatidir”.”Gönülden süzülmemiş akıl yalnızca incitir”.”Sevgi gönül işidir”.“Sevgi akla boyun eğmez zorlandığında da nefrete dönüşür”.”Akıl ile idare edilen sevgide hayır yoktur”.”Eğer hala karşılıksız sevmiyor ve sevginde ayrım yapıyorsan, hala akıl ve mantığını kullanıyorsan, içindeki sevginin yoğunlaşmasına engel oluyorsun demektir”.
  “Her yarayı saran zaman değil sevgidir”.“Sevgi; şifadır, sevgi; güçtür, sevgi; değişimin mührüdür”.“Yalnız sevgi ve ölüm her şeyi değiştirebilir”.“Sevginin gücü yeter de insanın gücü yetmez çoğu zaman”.“Sevgi olmadan insan hiçbir şeyin üstesinden gelemez”.”Yaşamın neresinde olursan ol sevgiyi hissettiğin an güçlüsün”.”Sevgi en kuvvetli güçtür, çünkü sınırı yoktur”.“Sevgi; başı ve sonu olmayan bir şeydir.İnanç, umut ve sevgi.İşte bu üçü önemlidir. Ama en büyükleri sevgidir”.“Umut saklıdır sevginin içinde, umudu yaşatan sevginin gücüdür”.”Sevginin gücü, güce olan sevgiye üstün geldiğinde, dünya barışı tanıyacak”.“Barış her şeyi hazmeden mutluluktur”.“Susuz çiçek açmaz, sevgisiz mutluluk olmaz”.“Sevgi ektiğimiz yerde mutluluk büyür”.“Göz yaşı biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir”.“Ekilen her sevgi er veya geç çiçek açar”.
  “Sevgi bilmekten doğar”.”Bir şeyi gerçekten bilmek onu anlamakla olur”.“İnsan bir şeyi sevmeden anlayamaz”.“Bir şeyi bilmek için o şeyi yaşamak şart değildir, ama; anlamak için yaşamak şarttır”.”Anladığınız zaman gerçeklik size bağlıdır, anlamadığınız zaman ise siz gerçekliğe bağlısınızdır. …”
  “Sevginin yaşanması, yanılsamalara sığınma gereksinmesini ortadan kaldırır”.“Bu gün yaşanması mümkün iken ertelediğin her şey yarının pişmanlığıdır”.“Sevgiyi ertelemek hayatı ertelemektir”.”Sevgiyi çabuk kaybediyorsun pişmanlığın uzun yıllar sürüyor”.”Kalbindeki sevgi içindeki korkuya yenik düşerse hep kaybedersin”.”Cesaret, kaybetme korkusunu yenmektir”. ”Korkunun olduğu yerde sevgi yoktur”.“Kaybetmek korkusu ne kadar büyükse, kalbinde yeri de o kadar büyüktür. Sevgiye sahip çık!”.“Sahip çıkmak en büyük sevgi belirtisidir”.”Sevgi birliğe bencillik yalnızlığa götürür.”Sevgi birliktelikten sevinç duymaktır. Sevgi onu kalbimde hissetmektir”.“Güzel olan her şey kalbinizdeki sevgi, zihninizdeki iyi bir düşünce ile başlar, ne düşünürseniz onu hisseder ve onu yaşarsınız”. ”Sevgi bir şey istemez tamamlanmaktan başka”.
  “Sevgi, yorgun olduğunda bile seni gülümsetebilen şeydir”.“Seni bir kez bile olsa gülümseten hiçbir şeyden pişman olma”.“Bir gülümseme; sevginin ve insan olmanın anahtarıdır”.“Sevgi emek ister”.“Her sevgi bir yorulmak demektir, her yorulmak bir sevgi değil”.“İnsan bazen sırf kendisi olmaktan bile yorulur”.
  “Gönül sadelik ister, doğruluk ister ve gönül her zaman sevgi ile yorulmayı ister“.”Sevgi ile yorulmadan ilerleriz. Sevgi ile başkaları için fedakarlık yapabiliriz”.”Gerçek sevginin kantarı fedakârlıktır”.”Dünyada her şeyin bir ölçüsü tartısı vardır, sevginin de tartısı fedakarlıktır.Fedakarlık yapmayanın sevgisine inanılmaz”.“Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları; asla gönül kapınızdan içeri sokmayın”.“Yüreğinde sevgiye ve sevginin getirdiği güzelliklere yer vermeyen insanlardan uzak durun. İnsan yüreğinde sevginin bittiği yerde kötülük başlayacaktır”.”İyiliğin temelinde sevgi kötülüğün temelinde sevgisizlik vardır”. “Sevgi her zaman karşılık görür, kin de;”.”İnsanlar sevgilerini bitirerek kendi cehennemlerini yaratırlar”.“Cehennem, insan yüreğinde sevginin bittiği yerdir”.“İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin ama tüm sevginizi vermeyin, onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız”.“Kıymetini bilmeyene verme sevgini. Ziyan edilir, vefasızlığa uğrar gönlün”.
  ”Gerçek sevgi karşılığında hiçbir şeyin beklenmediği yerde başlar”.“Unutma; gerçek sevgi tanıdıkça büyüyen sevgidir…”.”Gerçek sevgi; iyilik gördüğünde artmayan, kötülük gördüğünde eksilmeyendir”.”Gerçek sevgi sabırdır, her şeye dayanır, affeder, çabalar, gerektiğinde susar, kabullenir ama asla bitmez”.
  Derleyen : İsmail UYSAL

Yorum Yaz