Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Ses Kirliliği

İnsan doğduğu andan itibaren birçok ses duyar. Her gün çevremizden birçok ses gelir ve insanlar bu sesleri duyar. Çevredeki kimi sesler insanların hoşuna gitmekteyken, kimi sesler ise insanları oldukça rahatsız edici olmaktadır. Peki çevreden gelen ne tür sesler insanları rahatsız etmektedir? Bu ve bunun gibi bir takım sorunun cevabını bilmek ya da bu konuyla ilgili çok daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizler için yayımlamış olduğumuz Ses Kirliliği adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çevremizde duyduğumuz birçok sese örnek olarak otomobillerin seslerini, cıvıldayan kuş seslerini, insanların konuşma seslerini ya da yüksek sesle dinlenilen müzik sesleri gibi bir takım ses türlerini verebiliriz. Bu ses türlerinin kimisinden bazı insanlar rahatsızlık duyabilmektedir. Örneğin televizyon ya da müziğin sesinin çok yüksek olması durumunda insanlar rahatsızlık duyabilir. Otomobillerden gelen sesler, bir sınıfın içerisinde herkesin aynı anda konuşması sonucu ortaya çıkan sesler ya da yüksek sesli olacak şekilde sesler insanları rahatsız edebilecek ses türlerinden birkaç tanesidir.

Gürültülü bir ortamda herhangi bir insanın gerçekleştirmek istediği faaliyetler engellenebilmektedir. Özellikle dikkat gerektiren işlerin gürültülü ortamda gerçekleştirilmesi çok zordur. Ortamın gürültülü olması, insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Dikkat dağınıklığı da yaratabilir ve hatta işitme kaybına bile yol açabilir. Uzun süre boyunca gürültülü ortamlarda bulunan insan bir takım başka sağlık problemleri ile de karşı karşıya kalabilmektedir.

Ses Kirliliği Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmına Yazarak Bize Bildirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz