Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Serumun Ana Maddesi

Serumun Ana Maddesi Nedir

Hastanelerde kullanılan serumun içeriği nedir hangi maddeden yapılır – serum – serum bilgileri – serum hakkında

Serumun esas maddesi hayvan kanının çeşitli faaliyetler sonucunda ayrıştırılması aracılığıyla elde edilir. Ardından içine çeşitli koruma amaçlı maddeler ve metabolizma için yararlı maddeler eklenir.

Bütün serumlar kandan üretilmez. Antikor içeriği olan serumlar hayvan kanı vasıtasıyla üretilmektedir. Bütün hastalara verilen normal serumlar elle üretilmiş serumdur ve su, tuz, şeker, aminoasit gibi vücudun ihtiyacı olan gıdaları karşılayıcı besin maddelerinden oluşur.

Serum; içinde genel olarak hayvanlardan üretimi yapılan antikorlar taşıyan, pasif bağışıklık kazanımı adına kullanılan kan suyuna verilen isimdir. Serum, herhangi bir hastalığı aşı benzeri, önleyici olmayan, hastalığı gidermek adına bir özellik taşır; hastaya pasif bağışıklık kazandırılır. Bir serum hazırlarken temel prensip şudur: Hangi mikroba karşıt olarak serum üretiliyorsa o mikroptan özel şekilde üretilmiş aşılar bir hayvana, ata şırınga edilir. Hayvanda bahsedilen hastalık mikroplarına karşı bağışıklık sağlandıktan sonra hayvanın kanı alındıktan sonra serum kısmı ayrılır. Bu kısım, kapalı ampuller ya da şişeler içinde depolanıp tutulur. Şırınga edilen mikropların zehirli etkilerini gidermek adına maddelerin hazır olduğu bu serum, gerektiği takdirde insanlara şırınga edilir. (Kuşpalazı rahatsızlığına yakalanan bir çocuğa, hastalığa yakalanmış olduğu aşı yapmakla bir fayda sağlanamaz. Vücudu, kuşpalazı mikrobunun toksinlerinden arındırabilmek, hastalığı geçirebilmek adına, içinde kuşpalazı mikrobunun toksinlerini gidermek amaçlı maddeler bulunan kuşpalazı serumu enjekte edilir). İçeriği 9/1000 serum fizyolojik tuzu, şeker,aminoasit protein vb… olabilir. Ama ilk yardıml yapılırken genel olarak şeker kullanılır.Bununla beraber serum,bir çok özel ve hükümete bağlı bulunan sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır. Ayrıca büyük hastanelerde günlük ortalama 15000 civarında seruma başvurulur.ayrıca serum, aşı gibi hastalıktan önce değil hastalık anında uygulanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sinem dedi ki:

  Aslında şekerli suda var

 2. Sinem dedi ki:

  Aslında sadece tuzlu su yok şekerli suda vardır

 3. Umut dedi ki:

  Ben sadece tuzlu su var biliyordum bize hoca oyle anlatti ….

  1. Enes Batur dedi ki:

   Serumun içerisinde şekerli su -tuzlu su -ve ham madde vardır bunlar ana maddedir

  2. sema dedi ki:

   aynen hazırlanış olarak güzel ödevimi tamamladım sayenizde mükemmelsiniz :)

Yorum Yaz