Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Serum Orucu Bozar mı? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Serum Orucu Bozar mı?

oruçVücuda Serum Verilmesi Orucu Bozar mı, Serum Orucu Bozar mı

Ramazan ayı geldi, tüm Müslümanların oruç tuttuğu bu ayda Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu oruçla ilgili sorulan sorulara cevap verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı gıda yerine geçmeyen ve keyif verici olmayan enjeksiyonların orucu bozmayacağını bildirdi. Bununla birlikte gıda ve keyif verici enjeksiyonların orucu bozacağın söyledi. Ayrıca hasta olan kişiye serum veya kan verilmesinin de orucu bozacağını söyledi.

Dini Soruları Cevaplandırma Komisyonuna sıklıkla sorulan sorular doğrultusunda hazırlanan cevaplarda orucu bozan ve bozmayan haller şu şekilde:

İslam dini hasta olan kişilerin oruç tutmaması konusunda gerekli izni vermiştir. Bu sebeple sağlıklı olmayan kişiler hastalıkları iyileşinceye kadar oruç tutmaktan mükellef değildir ve bu kişiler oruçlarını daha sonra kaza edebilir. Ancak bu kişiler illa ki oruç tutmak istiyor ve oruç tutmaya güçleri yetiyorsa tedavilerini iftardan sonra yaptırmalarında fayda vardır.

Astım hastalarının kullanmış olduğu spreyler göz, kulak ve burun damlaları; kulak zarı delik olmayanların kulak yıkatması; dil altı ilacı kullananlar; idrar kanalının görüntülenmesi, idrar kanalına ilaç akıtılması; su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan maddelerin vücuda girmemesi şartıyla endoskopi, kolonoskopi gibi tetkiklerin yaptırılması; makat veya ferçten ultrason çekilmesi; lokal anestezi uygulanması; makattan ve ferçten fitil kullanılması; suyun bağırsaklara zerk edilmesinin ardından vakit kaybetmeden bağırsakların hemen temizlenmesi yoluyla lavman yapılması; hastaya bir sıvı maddesi içirilmeden hemodiyaliz yapılması; gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar; anjiyo, biyopsi yapılması, kan verilmesi, hastanın merhem sürmesi, vücuda ilaçlı bant yapıştırılması orucu bozmayan durumlardır.

Serum Verilen Kişinin Orucu Bozulur mu Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781