Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Sergüzeşt Özet

kurtlar_cum_neden_isyan_kapakKafkasya’da bulunan bir köyde Dilber adındaki dokuz yaşındaki bir kız çocuğu esircilere esir düşer ve İstanbul’a götürülür.

Dilber, Mustafa Efendi adında bir memura para karşılığı verilir. Bu evin hanımı oldukça sert bir yapıya sahiptir ayrıca oldukça kötü huyları vardır. Dilber, bu kadın tarafından çok işkence görür ve tüm ağır işleri yüklenir. Her ne kadar tüm denilenleri yapsa da sürekli dövülür, aşağılanır ve işkence görür.

Mustafa Efendi’nin Erzurum’a tayini çıkar ve Dilber’i götürmek istemez bu nedenle de Dilber’i tekrar bir esirciye satar. Dilber bu sefer de bir konağa satılır. Bu konak sahipleri oldukça bilgili  ve görgülüdür. Bu nedenle de evde dengeli ve düzeyli bir iletişim vardır. Bu nedenle de Dilber, ilk defa esir düştüğü evi sever.

Bu konağın bir de Avrupa’da eğitim görmüş ve yetişmiş olan Celal adında yakışıklı bir oğlu vardır. Celal, Dilberi’de kendisine resim çizerken model olarak kullanmıştır ve zamanla bu iki genç birbirine daha da yakınlaşır. Ancak konak sahipleri olan anne ve baba bu durumu anlayınca Dilber’i tekrar bir esirciye satar.

Celal olanları öğrendiğinde hastalanır ve yataklara düşer. Dilber ise bu sırada Mısırlı zengin bir adama esir olarak satılır. Bu adam Dilber’i haremine katmak ister ve Mısır’a götürür. Dilber, hareme girme fikrine itiraz edince de zavallı Dilber’i en üst kattaki bir karanlık odaya hapsederler.

Dilber’in bu acınası halini gören harem ağası Cevher, acır ve onu İstanbul’a kaçırmayı düşünür. Bir gece yarısı odaya ip atan Cevher, odaya tırmanarak Dilber’i aşağı indirir. Ardından da kendisi aşağı inerken dengesini kaybeder ve düşüp hayatını kaybeder. Dilber bu durumda yalnız ve çaresiz kalır ve artık İstanbul’a kaçamayacağının bilincine varır. Artık çaresi kalmayan Dilber, kendisini Nil ırmağından atar ve kendisini öldürür.

Sergüzeşt Kitap Özeti Hakkındaki Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz