Serbest Kıyafet Uygulamasının Olumlu ve Olumsuz Yanları

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre artık okullarda serbest kıyafet kullanılmasına izin verilmiştir. Bu izin kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı. Acaba fakir – zengin ayrımı yapılacak mı gibi sorular gündeme düştü. Uzun süredir bu konuda düşüncesi olan Milli Eğitim Bakanlığı ise öğrencilere yaptığı anketi savunarak yüksek bir sayıyla “Serbest Kıyafet Olsun” seçeneğinin tıklandığını belirtti. Buna karşılık bizim sorduğumuz soru işe şudur ki; Acaba oraya tıklayanlarla, tıklayamayanlar arasındaki fark nedir? Acaba o kıyafet farkı da bu yüzden çıkmayacak mıdır?

dersani2

Şimdi konuyu açıklayalım. Okullarda zengin – fakir ayrımı yapılması tamamen berbat bir meseledir. Bu sebeple o evet şıkkını işaretleyen öğrenciler bilgisayara ve internete sahipse ortalama bir duruma da sahiptir. Peki ya bilgisayar ve internet kullanımı olmayan kişiler, yani o ankete hiç oy vermeyen kişiler bu konudan muzdarip kalırsa? Evet bu da mümkün. Hayır diyemeyecek kadar bile durumu olmayan öğrenciler elbette dilerse yamalı elbise ile dilerse okul kıyafeti ile gelebilir. Lakin bu konuda yapılacak genelgenin internet oylaması değil de okullarda direk oylama şeklinde yapılması daha uygun olacaktı. Diğer bir açıdan da bakarsak okul önlüğü ve forması üreticiliği yapan firmaların elinde yaklaşık 2 yıllık malzemenin kaldığını ve bundan şikayetçi oldukları dile getiriliyor. Osmanlı ki hattat sanatı ölmemesi için matbaayı geç almış bir devlettir. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu acaba, demeden edemiyor insan.

Serbest kıyafet uygulamasının olumlu yanlarına hiç değinmeyeceğim, çünkü olumlu bakmak için öğrenci düşünmek gerekiyor. Oysaki bizler karar vericiler olarak daha olgun düşünmeliyiz.

derszamani.net

3 yorum

  1. kıyfet konusuna bizim ülkemizde gereğinden fazla önem veriliyor bence eleştiriler bu nedenle umarım bu uygulama ile çocuklar kıyfet konusunu takmamayı orta yolu bulmayı öğrenirler

  2. Kıyafetlerin tek tip olması farklılığı ve bireyselliği engellemektedir. Eğitim hayatında sırf ekonomik farklılığı ortadan kaldırmak için herkese aynı şeyi giydirmek, zulümden farklı bir şey değildir

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.