Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Serbest Kıyafet Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları

Yavaş yavaş Avrupa eğitimine benzetilmeye çalışılan eğitim sistemiz, büyük bir topluluk tarafından kabul görüyorken kimilerine göre ise büyük sıkıntılar çıkartacağını düşündürdü. 2012-2013 Eğitim yılı içerisinde seneye uygulanmak üzere çıkartılan serbest kıyafet uygulaması halk içerisinde karşıt düşünceleri ortaya çıkarttı. Peki serbest kıyafet uygulamasının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

derscococuklar

Avantajları;

1) Tek tip kıyafetin getirdiği sorunlar ortadan kalkacaktır. Öğrencilerin sürekli aynı kıyafet ile eğitime odaklanması zor olduğundan böyle bir problem olmayacaktır.

2) Okul yönetiminin sürekli üzerinde durduğu bir konu olan kılık ve kıyafet konusu üzerine çok fazla gidilmeye gerek kalmayacaktır. Serbest kıyafet uygulamasıyla okul yönetimi daha farklı işlemlere ağırlık verebilecektir.

3) Kişi dış ortamdaki rahatlığını okulda da sağlayacaktır. Psikolojik olarak daha rahat derse odaklanıp, her gün kendini ifade edebilecek farklı bir kıyafet ile psikolojisini düzenleyecektir.

dersani

Dezavantajları;

1) Öğrenciler arası çatışmalara ve öğrencide ‘’Bugün ne giysem?’’ kaygısı başlayacaktır.

2) Sınıf ortamında ders havası yerine moda havası esebilecektir.

3) Serbest kıyafetin verdiği rahatlıkla öğrencilerde disiplinsizlik ortaya çıkabilir.

4) İstenmeyen görüntüler ve saygısız davranışlar ortaya çıkacaktır. Kız öğrencilerin giydiği kıyafetler sebebiyle okulda taciz olayları da artabilecektir.

5) Öğrenciler kendi arasında ekonomik sınıf ayrılığına düşebilir. Öğrenciler kıyafetlerin markalarına göre arkadaşlarına değerlendirmeye başlayabilir.

6) Okul yönetimi için bu uygulamanın ilk yıllarında büyük işler düşeceğinden eğitimde aksaklıklar oluşabilecektir.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ROJBIN dedi ki:

  Bence okulda tek tip kıyafet olmalıdı

 2. perihan dedi ki:

  valla münazara var arkadaşlar onun için benim konum sivil giyinmenin avantajları fakat benim görüşüm serbestlik.

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen benimde öyle

  2. Anonim dedi ki:

   aynen canım benimde münazara için konum bu münazara olmasa da okula serbest kıyafet ile gelmek yararlı

 3. mertali dedi ki:

  ben 7. sınıf öğrencisiyim bu sene ilk 10 gün serbest kıyafet giydik veliler okula giren çıkan belli değil diyordu ne saçma bir şey öğrenci adabına uygun serbest giyinse hiçbir sorun çıkmaz

 4. umut idil dedi ki:

  Serbest kıyafet çook hassas bir konu.BU YÜDEN KİMSENİN İNCİNMİYECEĞİ BİR YOL OLARAK okul kıyafeti seçilmeli

 5. seda dedi ki:

  ya arkadaşlar aynen ya pis yediliye fazlamı takıldınız ne? ben niğdede yaşıyorum niğdede çogu insanın gelir seviyesi nerdeyse aynı seviyede niğde taşındıgımdan beri benden kötü giyinen insan görmedim hepsinin çantasında avon orıflıme makyaj malzemesi var ayaklarında kınetix nıke adıdsa puma var cantaları desen oyle pardesu gıyenlerin pardesulerini markaları off akıllara zarar yani hem okulda bunları takıntı yapan insanlar zaten okumasın bile…

  1. ela dedi ki:

   sen bunlari kafaya tagtigina göre. Okumazsin herhalde

 6. sevgi dedi ki:

  gülay arkadaşımız haklı durumları iyi olan arkadaşlarımız hergün farklı şelyler giyerken durumları kötü olan öğrenciler de onlara öyle bakacak mı ila serbest kıyafet diyorsanız sayın başbakanımız öğrencilere kılık mkıyafet olsın o zaman.bide okularda bir çok sorunlar olucak kızlar için çok zor olucak bu:???

  1. Çisem dedi ki:

   Arkadaşlar haklısınız bencede hadi durum olayını geçtik kızlar kıyafet konusunda birbirlerine hava atmaya çalışırken küslik yaşanabiliyor hadi bunu da geçtik kilo problemi olan arkadaşlara ne diyeceksiniz zaten okul forması ile okula zor geliyorlar o halleri ile ne yapsınlar! Moda kötü demiyoruz okulda olmaz diyoruz

 7. medoş dedi ki:

  Bu uygulamanın olumlu sonuç vermesi için önce toplumda ekonomik eşitliğin olması gerek.Elbette okullarda moda havası esecektir.Önemli olan çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmektir.

 8. aylin dedi ki:

  biraz geniş düşünün arkadaşlar. markayla yarış yapılacaksa okul formasının altına giyilen ayakkabı ile de yarış yapılıyor.

  1. kaan dedi ki:

   bence aylin haklı sonuçta ayakkabı diye bişeyde var orda görünüyo zenginmisin fakirmisin diye ayrıca fakir olman hiçbirşeyi değiştirmez ben özel okula gidiyorum bizim okulda burslu olanlarda var kimse onların ayakkabısın falan bakıp “şuna bak ya fakir” diye bişey söylemiyor kusura bakmayın ama siz türk insanını doğru tanımamışsınız bir tüek istediği kadar zengin züppe olsun bir fakirle alay edecek kadar aşağıya düşmez pis yedili izleyip izleyip yorum yapmayın lütfen!

 9. gülay dedi ki:

  ben 6. sınıf öğrencisi olarak serbest kıyafete karşıyım benim durumum iyi deil hatta hiç iyi deil arkadaşlarım çeşit çeşitkıyafet giyerken ben onlara bakıcam ve üzülcem içinden git kendine elbise al diyenler olabilir para olsaydı elbet bende almayı bilirdim burdan başbakana ve tüm yetkililere söylüyorum tüm günahım sizin boynunuza onmca esnafın ve bede dahil olmak üzere tüm fakirlerin vebalini kaldırabilecekseniz helal olsun

 10. Mikail dervisoglu dedi ki:

  Tebrik ediyorum sizi……Düşüncelerinize katılmakla beraber serbest kıyafet bu yıl uygulanırsa 5000bin esnaf dükkan kapatacak ,30 bin personel işsiz kalacak ,milyon dolarlık yerli mal çöp olacak ….bu vebal kimin olacak bunu sayın bakan ve milletvekilleri düşündüler mı hiç….bu iktidarı iktidar yapan halk ekmek kuyruklarını ekmek düşmanlarını ekmegiyle oynayanları unutmaz….küresel firmaların oyunlarını Allah baslarına çalacaktir…bu bir başörtüsü olayı değildir…

Yorum Yaz