Serap Olayı Nedir Nasıl Olur?
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

Serap Olayı Nedir Nasıl Olur?

Aşağıda serap olayı nedir nasıl olur kısaca olarak ele alacağız.

Çöl, sıcak, kurak ve kumlu toprak özelliklerine sahip olarak geniş coğrafyalarda yayılım göstermektedir. Çöl ekosisteminde bitki, hayvan ve diğer canlıların hayat şartları belli şekilde meydana gelmiştir. Çölde insan hayatı da oldukça zorlu geçmektedir.

Çöl hayatında sıcaklık farkları yüksek derecelerde gerçekleşmektedir. Çölde gündüz çok sıcak, gece çok soğuk geçmektedir. Çöl ikliminde gerçekleşen bu olaylar insan sağlığını da olumsuz etkileyebilmektedir. Gündüzleri sıcak havanın etkisini arttırarak kendini göstermesi insanın psikolojik olarak etkilenmesine neden olmaktadır.

Gündüz çöl hayatında aşırı sıcaklıklar yaşanmaktadır. Güneş ışınlarının kum üzerinde yansıması su birikintileri gibi görülmektedir. Bu da çölde olmayanı varmış gibi görmek anlamına gelen serap olayının oluşmasıdır. Çölde aşırı sıcaklar bazı sinirsel yanılasamalara neden olabilir.

Çölde bu tür olaylar sıkça yaşanmaktadır. Aşırı sıcaklarda asfaltta da bu tür olayların gerçekleşmesi mümkündür. Çoğu zaman asfalt yolda yolculuk yaparken açık ve sıcak havalarda bazı yol eğimlerinde yansımalar görülür ve bunlar göze su birikintileri olarak çarpar.

Yanılsamalar serap olarak yaşanmaktadır. Sadece yansımalar olarak göz çarpar. Halüsinasyon ile bu durumu karıştırmamak gerekir Halüsinasyon psikolojik bir vakadır. Serap ise beynin sinirsel oyunları olarak gerçekleşmektedir.Serap olayı deyince akla yanılsamalar gelir. Yanılsamalar beyinde görme sinirleri ile ilgili ve görme merkezi ile ilgilidir.

Serap Olayı Nedir Nasıl Olur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özlem dedi ki:

    teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, serap olayı kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. melek dedi ki:

    Serap olayı gerçekten var mı ya biz eskiden çizgi filmlerde bunu görürdük ama ben böyle bir şey olmadığını düşünüyordum. Şimdi yazınız okudum ama gerçekten çölde falan bu tarz şeyler olabiliyormuş.

Yorum Yaz