Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Sembolizmin Temsilcileri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Sembolizmin Temsilcileri

Bu sayfamızda sembolizm nedir sorusunun cevabını vererek sembolizmin temsilcileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Parnasizm akımına tepki olarak ortaya çıkan sembolizm akımı, parnasizm gibi sadece şiir türünde eser veren bir edebi akımdır. Sembolizm akımın temsilcileri şunlardır:

*Charles Baudelaire:  Kötülük Çiçekleri, Küçük Mensur Şeyler, İşte Kalbim gibi eserlerin sahibi olan sanatçı şiirde biçim kusursuzluğuna önem vermiştir. Ayrıca şiirde kapalılık yerine açıklığa yönelmesi, onu sembolizme yaklaştıran en önemli özelliktir.

*Verlaine: Sembolizmin en önemli temsilcisi olan Verlaine, bu akımın öncüsü kabul edilmektedir. Şiirlerinde kapalılık ve musiki büyük yer tutmaktadır.

*Rimbaud: Eserlerinde gerçek ile düş karışımı olan yepyeni bir dünya yaratan şair, akımın en önmeli temsilcileri arasında yer almaktadır. Bilinçaltına önem veren şiirleri ile ardından gelecek olan sürrealizm akımına zemin hazırlamıştır.

*Mallarme: Parnasyenlerin her şeyden üstün tutukları biçim olgunluğunu kırmış; dilbilgisi kurallarını ve kafiye düzenini reddetmiştir. Kelimelerin alışılmış anlamlarının dışına çıkan sanatçı sembolizm akımının en önemli temsilcilerinden biri olmuştur.

Sembolizmin Temsilcileri Kimdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781