Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Sembolizm Akımı Nedir Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Sembolizm Akımı Nedir Kısaca

Bu sayfamızda sembolizm akımı nedir kısaca ile ilgili bilgi vererek sembolizm nedir sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bir şeyin başka bir şeyi işaret edip hatırlatmasına sembol adı verilmektedir. Sembolizm akımı ise XIX. Yüzyılda realizm, natüralizm ve parnasizm akımına karşı ortaya çıkmış olan akımdı. Sembolizm ilk olarak Fransız edebiyatında ortaya çıkmıştır. Sembolizmi bir sistem haline getiren ise Mellerme’dir

Sembolizme göre sanatçı dış dünyayı duyuların kendisine bildirdiği kadar hissedebilir. Bu nedenle sembolizmde dış dünya bir bütün olarak algılanmaktadır. Sembolizmde şairler anlamda kapalılığı esas alırken bu şairlerin şiirlerinde en önemli unsurlardan bir tanesi musikidir. Bu musiki öz ile biçim arasında yer alan uyum olarak ifade edilmektedir. Bu şairlere göre kanatta var olan her şey aslında başka bir şeyi çağrıştırmaktadır. Bu nedenle sembolist şiirde varlıklar kelimeler ile sezdirilmeye çalışılmaktadır.

Şiirde verilmek istenen belirsizlik, sezdirilmek istenen kavramlar sembolist şairleri kaçmak, kurtulmak, uzak diyarlara özlem gibi konulara yöneltmiştir. Edebiyatımızda sembolist şairlerin başlıcaları Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas, Cahit Sıtkı Tarancı gibi isimlerdir.

Edebiyatımızda Sembolist Şairler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781