Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Şehzade Mustafa Neden Öldürülüyor

Şehzade mustafa nasıl öldürülüyor hakkında bilgi kısaca, Şehzade mustafa neden öldürülüyor, Şehzade mustafa nasıl öldürülmüştür

Babası Kanuni’nin tahtına göz diktiği gerekçesiyle yine babası Kanuni tarafından öldürülen Mustafa, öldürülmeden önce Amasya, Saruhan ve Konya sancakbeyliklerini yapmıştır. Kanuni Mustafa’nın tahtta gözü olduğuna kendince emin olduktan sonra Nahcıvan seferine Osmanlı ordusuyla birlikte giderken Konya’da duraklamış ve huzuruna gelen Şehzade Mustafa’yı boğdurmuştur. Şehzade Mustafa’nın isyan edeceği düşünülerek katline ferman verilmiştir ancak bu konuda çok çeşitli rivayetler vardır. Şehzade Mustafa’nın gerçekten isyan edip etmeyeceği bilinmemektedir. Söylentilerden birine göre Hürrem Sultan kendi oğullarından birini tahta geçirmek amacıyla, oğullarının güçlü bir rakibi olan Mustafa’yı oyuna getirmiştir. Katline de bu şekilde sebep olmuştur.

Rivayetler ne olursa olsun sonuç olarak 1553’te Şehzade Mustafa boğdurularak öldürülmüştür.

Doğumu ise 1515 yılında Kanuni Sultan Süleyman Manisa’da daha bir şehzadeyken gerçekleşmiştir. 1920 yılında Kanuni’nin babası Yavuz Sultan Selim hayatını kaybedince yerine Kanuni geçmiş ve Mustafa’yı da yanında götürmüştür.

Şehzade Mustafa Neden Öldürülüyor Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz