Şehitler ile İlgili Düz Yazı Nesir
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Şehitler ile İlgili Düz Yazı Nesir

Aşağıda şehitler ile ilgili düz yazı nesir kısaca olarak ele alacağız.

Şehitler, vatan, din, devlet, millet ve namus uğruna can veren kişilerdir. Şehitler, şahitlik yapan kişilerdir. Şehitler ölmez. Şehitlerin ölümsüzlüğü, Kuranı Kerim’de konu edilmiştir. İnsanların bir alemden bir aleme ölüm kapısından geçerek gitmesi şehadet kavramında görülmemektedir. Şehitlik hiç ölmemektir.

Şehitlerin belli bir amacı vardır. O da vatanı korumak, nesli korumak, namusu korumak uğruna can vermektir. Şehadet kavramı bizim toplumumuzda her bireyin hayallerini süsleyen mutlu bir sondur. Vatana olan sevginin, millete olan bağlılığın bir simgesi olarak şehadet, emin ellerde huzurlu ve müreffeh yaşamak anlamına gelmektedir.

Şehitlere ölü demek hem günahtır hem de bizim toplumumuzda hoş karşılanmayan bir şeydir. Yanlışlıkla da olsa şehitlere öldüler demek bile insanların ters bakmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cenazelerde tabut sanki yürür gibidir.

Şehadeti bir çağrı olarak anlarız. Rabbimizin bir çağrısı olarak kabul ederiz. Şehadet her şeyden önce gelmektedir. Şehadeti düşünerek askerlik ve polislik yaparız. Özellikle bir vatandaşlık görevi olarak askerliğin yapılmasında insanın aklı ve fikri şehadet olur. Askerler bir fırsat gelse de şehadete yürüsem diye meraklanır.

Bu bir kültür meselesidir. Vatan sevgisidir. Vatanı her şeyin önünde tutmak, dini, namusu, nesli her şeyin önünde görmektir. Şehadet bir odaklanma meselesidir. Herkes bunu kabul eder. Bu nedenle kayıp yoktur. Edebi kazanç vardır.

Şehitler ile İlgili Düz Yazı Nesir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rukiyye dedi ki:

    Şehitler ölmez derler ya bu hakikat bir söz. Ben vatanımız uğruna şehit ölen her yiğide sonsuza kadar minnettar kalacağım. Onlar vatan sevgisi uğruna her şeylerini bırakıp gözlerini kırpmadan bir kahraman gibi savaştılar.

Yorum Yaz