Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Şehitler Haftası İle İlgili Yazı

Şehitler haftası ile ilgili yazı hakkında bilgi kısaca

Allah rızası için din, vatan ve millet uğruna canını veren insanlar şehitlik mertebesine ulaşır. Allah için yaşayan tüm Müslümanlar için en yüksek mertebedir şehitlik mertebesi.

Bu toprakların Müslüman toprağı olması ve bu topraklarda yaşamış insanların İslam dinini anlaması için atalarımız büyük emekler sarf etmişlerdir. Birçok kahramanlık birçok savaş bu nedenle çıkmıştır. Savaşlarda ölen kişiler ise şehit olmuş ve Allah için değerli mertebelerden birine ulaşmıştır. Bu topraklar için gösterilen çabalardan sonra topraklarımız İslam ile tanışmış ve insanlar İslam dinini kabul etmişlerdir. Diğer medeniyetlerin aksine atalarımız bu toprakları sömürme amacı gütmemiş, tersine bu topraklarda yaşayan insanlara hizmet etmişlerdir. O zamanın medeniyet simgelerinden olan cami, han, köprü, medrese gibi birçok yapı inşa ederek bu toprakların sahibi olmuşlardır.

Zaman geçtikçe bizim kanımızla, canımızla elde ettiğimiz, uğruna savaşlar verdiğimiz topraklarımıza sahip olmak isteyen birçok millet olmuştur. Her seferinde iman gücüyle, cesaretle, vatan sevgisiyle karşılık vererek topraklarımızı korumayı başarmışızdır. Mustafa Kemal gibi dehalar da bizim topraklarımızdan çıkmış ve topraklarımızı koruma çabamıza yön vermişlerdir. Bu topraklara canını veren birçok asker gibi Çanakkale’ye topraklarını korumak için giden Kınalı Hasan, Arı Burnu cephesinde savaşırken şehit olmuş ve cebinden bir mektup çıkmıştır. Kınalı Hasan’a annesinden gelen mektupta şunlar yazılıdır:

“Gözümün nuru Hasan, oğlum. Köyümüzde rahat rahat oturamıyoruz siz orda savaş verirken , vatan sevgisi bir alev gibi bizi sararken. Sen de atalarının yaptığı gibi yapacaksın ve ben senin anan isem de seni de beni de Allah bu vatan için yarattı, büyüttü. Bu vatan için yarattı seni Allah. Bu vatanın ekmeğini yedin.

Ailemizden bu vatan iççin seçilen kurban da sensin. Zabite de ki, bizim köyde kurbanlık koyunlara kına yakılır. Ben de seni bu vatan için kurban ettim; bu yüzden de saçına kına yaktım. Allah seni İsmail peygamberin yolundan ayırmasın. Melekler bile şimdiden rahmet edecektir sana. Gözlerinden öperim. Anan Hatice.”

Bu mektuba bakıldığında genç, yaşlı demeden herkesin bu vatana karşı sevgisi anlaşılabilir. Bugün de askere giden gençlerin eline bu yüzden kına yakılır. Her bir asker bu vatan için kurban olmaya ve aileleri tarafından kurban edilmeye hazırdır.

14-20 Nisan tarihleri arası ülkemizde Şehitler Haftası olarak düzenlenir ve bu ülke için kanını, canını ortaya koyan şehitlerimiz için anma törenleri yapılır. Şehitlerimiz saygı ve rahmetle anılır. Ölümden korkmadan, gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden ve bizlerin bugün bu topraklarda rahatça yaşayabilmesini sağlayan bu insanlar saygıların en büyüğünü hak etmektedir. Kanlarıyla bayrağımızı renklendiren şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

16922

Şehitler Haftası İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz