Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Şehitler Haftası İle İlgili Yazı Kısa

Şehitler haftası ile ilgili kısa yazı hakkında bilgi kısaca, Şehitler haftası ile ilgili yazı kısa

Kutsal bir amaç uğruna, din ya da inançları uğruna ölmüş kişilere şehit denir. Şehit kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Türkçe’de de şehit kelimesi ülkesini, vatanını, topraklarını korumak için savaşarak ölen kişi anlamında kullanılmaktadır. Profesyonel olarak ya da askerlik görevini yaparken, herhangi bir terör saldırısı sonucu ya da ülkeye hizmet veren eğitim, sağlık, güvenlik görevlisi gibi mesleklerin başında iken hayatını kaybeden polis, asker, doktor, hemşire, güvenlik görevlisi, öğretmen, itfaiyeci gibi kişiler şehit olarak anılmaktadır.

İslamiyet’te ise şehitlik kavramı Allah uğruna hayatını kaybeden Müslüman kişileri kapsamaktadır. Şehitlerin kurtuluşa erdiği, ahirette ve cennette ödüllendirilecekleri ve diğer Müslümanlardan daha güzel ve farklı bir mertebede olacakları Kuran’da geçmektedir.

Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyin, Hayır onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.

Hıristiyanlıkta da şehit kavramı vardır. Burada ise daha çok inançları yolunda işkence edilerek öldürülen, din adamlarını yüceltmek amacıyla kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde Hıristiyanlığın yayılması amacıyla uğraş veren kişiler, Hıristiyan şehitlerin büyük kısmını oluşturmaktadır. Bu dine göre ise şehitler azizlik ve azizelik mertebesine ulaşmaktadır.

Şehitlerimiz bizim kültürümüze göre, vatanını, ülkesini korumak amacıyla en kıymetli varlığı olan canını ortaya koymuş ve sonuçta hayatını kaybetmiş kişilerdir. Türkiye Cumhuriyeti bugünkü şekline gelene kadar birçok şehit verilmiştir ve bu vatan şehitlerin kanıyla sulanmıştır. Şehitlerin verdiği mücadeleler olmasaydı bu ülkeye sahip olmamız ve özgürce yaşamamız çok zordu. Bu nedenle her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasındaki hafta Şehitler Haftası olarak anılmaktadır.

Şehitler bizler için canlarını feda ederek bize böyle güzel ve barış içinde yaşama imkanı sağlamıştır.

Şehitler Haftası İle İlgili Yazı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ladybug dedi ki:

    çok güzel sağ olun ödevimi bitirdim şehitler haftasıyla ilgili yazı kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Yorum Yaz