Şehitler Haftası ile İlgili Bilgi

Şehitler Haftası ile İlgili Sözler hakkında bilgi kısaca, Şehitler Haftası ile İlgili Bilgi.

İnsanın vatanı dünya üzerinde onun için en kıymetli şeylerden biridir. Tüm geçmişimiz boyunca atalarımız da böyle yapmıştır ve vatanlarına sıkı sıkıya bağlanmıştır. Türküler, destanlar insanların vatanlarını ne kadar çok sevdiklerinin birer kanıtıdır. Şehit kavramı da buradan doğar. Şehit, vatanı uğruna canını vermeyi göze almış ve savaşta yaşamını yitirmiş onurlu askerdir. Vatanın bağımsızlığı şehitlerimiz sayesinde mümkün olabilmiştir. Türk milleti karakteristik özelliği olarak vatanseverdir. Sadece lafta vatanını sevmez, ondan bahsedildiğinde heyecanlanır, ona kötü söz söylenmesini kabullenemez.

Yaşımız, cinsiyetimiz, etnik kökenimiz ne olursa olsun Türkiye’de yaşıyoruz ve burası bizim vatanımız. Vatanımız için yapabileceğimiz en büyük hizmet onun için çalışmak ve çabalamaktır. Yeri geldiğinde de onu korumak için şehit olmaktır.

Eğer tarihimiz bu kadar çok zaferler ve şan ile dolu ise bunun sebebi atalarımızın şehitliği göze almalarıdır. Şehitliği göze alan insan vatan sevgisinden tam anlamıyla nasibini almış insandır.

“Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı
Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.”

Bu sözler Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’ndan sözlerdir. Bunları asla unutmamalı ve buna göre davranmalıyız. Vatan bizim namusumuzdur ve korunmalıdır.

Ayrıca vatanı savunmam İslam dini açısından da önemlidir. İbadet sayılmaktadır. Dinin, bayrağın, vatanın ve namusun korunması şehit olmak pahasına vatanı savunmaktan geçer. “Vatanın savunması için nöbet bekleyenlerin gözleri cehennem ateşiyle yanmaz” diyen peygamberimiz de bunun önemini vurgulamaktadır.

Şehit kelimesi aslında dini kökenlidir. Allah katındaki en yüksek manevi rütbe olan Şehitlik, din ve vatanı korumak amacıyla canını veren insanın sahip olduğu rütbedir. İslam dininde onların direk olarak cennete gidecekleri söylenir. Yalnızca kul hakkı günahları silinmez. Onun dışındaki tüm günahları affedilir. “Allah yolunda öldürülenlere ‘ölülerdir’ demeyiniz. Zira onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz.” Bakara suresi 154. ayette geçmektedir.

Peygamberlikten sonra şehitlik Allah katında önemli rütbe olarak gelmektedir. Cenneti almak için canlarını vermiş olan bu insanlar kutsal değerleri korumak uğruna Allah katına yükselmiştir.

images (1)

Şehitler Haftası ile İlgili Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.