Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Şehir ve Bölge Planlama bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Şehir ve Bölge Planlama Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Tanıtımı:

Şehir ve Bölge Planlama bölümü, şehir planlama ile ilgili olup, alanın ekonomik olanaklara, insanların ihtiyaçlarına ve estetik kurallara uygun olarak planlaması ve çevre düzenlenmesine ilişkin eğitim ve araştırma yapar. Ülkemizde şehir plancılarının çoğunluğu planlamacı olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında görev almaktadır. Serbest çalışan şehir plancılığı yeni bir meslektir. Bu nedenle şehir plancıları gerek kamu kesiminde, gerek özel kesimde kolayca ve oldukça doyurucu ücretlerle iş bulabilmektedirler.

Programın Amacı: Şehir ve bölge planlama bölümü, şehir alanının ekonomik olanaklara, insanların ihtiyaçlarına ve estetik kurallara uygun olarak planlanması ve çevre düzenlenmesine ilişkin eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Şehir ve bölge planlama bölümlerinde öğretimin ilk yılında öğrenciler matematik, sosyoloji, antropoloji (insanbilim), ekonomi, şehir planlamaya giriş dersleri alırlar. Daha sonraki yıllarda ise mühendislik bilimleri (jeodezi-fotogrametri, çevrebilim, bilgisayar vb.); şehir ve köy sosyolojisi, planlaması, ekonomisi, şehir desenleme, istatistik, araştırma yöntemleri gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Şehir ve bölge planlama bölümlerine girebilmek için üstün bir akademik yeteneğin yanı sıra, matematik, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, tarih gibi derslerde başarılı olmak gerekir. Ayrıca kişinin mimarlar için gerekli diğer niteliklere de sahip olması çalışma hayatında başarısını artırır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Şehir ve bölge planlama programından mezun olanlar “Şehir Plancısı” ünvanını alırlar. Şehir plancısı şehirde konut, endüstri, ticaret, eğitim, sağlık vb. gereksinimler için arazinin nasıl kullanılacağına, binaların nerelere hangi yoğunlukta yerleştirileceğine karar verir ve bu kararın uygulanması ile ilgilenir, sosyo-ekonomik gelişmelere paralel olarak şehirlerin gelişmesi için gerekli mekân düzenlemesini en uygun ve ekonomik biçimde oluşturmaya çalışır. Bunun için şehir plancısı, doğal çevre, sosyo-ekonomik yapı ve şehrin mekân yapısı arasında var olan ya da olması gereken karşılıklı ilişkileri dikkate alır. Şehrin fiziksel, sosyo-ekonomik ve demografik (nüfus) durumunu inceler, geleceğe ilişkin tahminler yapar. Şehir plancısının, bir kentin planının hazırlanması ve planın uygulanması aşamalarında, sosyal mühendislik ve yönetim bilimlerinden çok sayıda uzmanla birarada çalışması gerekmektedir. Kentin gelişimi ve biçimi ile ilgili kararları şehir plancısı verirken; örneğin, alt yapı ile ilgili uygulamalarda çevre mühendisleriyle, açık alan düzenlemeleri ile ilgili konularda peyzaj mimarlarıyla işbirliğine gerek duyulmaktadır.

Çalışma Alanları: Ülkemizde şehir plancılarının çoğunluğu planlamacı olarak Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Enerji Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında görev almaktadırlar. Serbest çalışan şehir plancıları, İller Bankası tarafından ihaleye çıkarılan şehir imar planlarını hazırlama işini alabilirler. Ülkemizde şehir plancılığı yeni bir meslektir. Bu nedenle şehir plancıları gerek kamu kesiminde gerek özel kesimde kolay ve oldukça doyurucu ücretli iş bulabilmektedirler.

Şehir ve Bölge Planlama Nedir, Şehir ve Bölge Planlama Ne İş Yapar, Şehir ve Bölge Planlama Maaşları, Şehir ve Bölge Planlama İş İmkanları, Şehir ve Bölge Planlama İş Çalışma Alanları, Şehir ve Bölge Planlama Mesleği Hakkında Bilgiler, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün Geleceği, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Tercih Edilir mi, Şehir ve Bölge Planlama Tanıtımı, Şehir ve Bölge Planlama Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Şehir ve Bölge Planlama Mezunları Ne İş Yaparlar , Şehir ve Bölge Planlama Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Şehir ve Bölge Planlama İş Bulma Durumu

> Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. pınar dedi ki:

  şehir ve bölge planlama devlet sektöründe çalışanlar ne kadar maaş alabilir?

  1. Anonim dedi ki:

   5 bin dolar

 2. Tugba dedi ki:

  şehir ve bölge planlama okuyup başka bir alanda(mimarlık, iç mimarlık) çiftanadal yapabilir miyim?
  bu bölümden mezun olduktan sonra maaş durumum nasıl olur?

 3. ebru dedi ki:

  Arkadaşlar dün tercih listeme yazıp şimdi sildiğim bölüm çok araştırdım çok yorucu,masraflı ve bir o kadar da hocaların sırf egoları yüzünden inanılmaz zorladıkları bölüm bence verilmeye değmez…

 4. şirvan dedi ki:

  Her şehirde iş bulabilirmiyiz

 5. şeyma dedi ki:

  maaş ne kadar çalışma imkanı yok diyorlar zor bir bölümmüş genelde bir yer tutmadı diye gidiyor millet

 6. Cansel dedi ki:

  şehir ve bölge planlama kpss de min kaç puan almalı? geleceği iyi mi? kaç maaş alır? teşekkürler..

  1. Esra dedi ki:

   Gelecegi yuksek bir meslek gibi gorunuyor cunku gun gectikce duzenleme ve sehirlere ilgi artti

 7. hasan dedi ki:

  şehir bölge planlama maaşı ne kadar

 8. snr dedi ki:

  sa ehir planlayılrı selbest calısıyor derken ne demek istiyo ne iş yapıyolar

  1. esn dedi ki:

   sehir plancısı iş sağlığı güvenliği uzmanı olabilir mi?

Yorum Yaz