Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Şehir Elektriği Hangi Kaynaklardan Üretilir?

Bu yazımızda şehir elektriği hangi kaynaklardan üretilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektrik günlük ihtiyaçlarımızın temelinde kullandığımız ve her an ihtiyacımızın artarak devam ettiği temel enerji kaynakları arasında bulunmaktadır. Elektrik enerjisi dönüştürülerek elde edilmektedir. Doğal enerji kaynaklarından fosil ve yenilenebilir enerjilerden dönüştürülerek elde edilebilir.

Günümüzde, ülkemizde en çok yararlanılan enerji kaynaklarının dönüştürülmesiyle elektrik üretimi sağlanmaktadır. Şehir hatlarına da bu şekilde elektrik verilmektedir.

Ülkemizde engebeli araziler üzerinde nehir yataklarında hidroelektrik santralleri kuruludur. Bu santrallerden elde edilen elektrik enerjisi şehirlere taşınır.

Ülkemizde ikinci olarak linyit kaynağından elde edilen elektrik enerjisi şehir hatlarına taşınmaktadır. Bunlara rağmen ülkemizde elektrik ihtiyacı fazla olduğundan ithalat söz konusudur. Ülkemiz %70 boyutunda enerji bakımından dışa bağımlı bir ülkedir.

Şehir elektriği hidroelektrik santrallerindeki barajlardan ve linyitten elde edilerek şehirlere taşınmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Afşar dedi ki:

    Şehir elektriğinin kaynakları nelerdir sorusuna bence ancak bu kadar güzel cevap verilebilirdi çok açıklayıcı ve bilgi verici bir anlatım olmuş teşekkür ederim işime yaradı.

Yorum Yaz