Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Sayı Sistemi Nasıl Ortaya Çıktı

Sayı sistemi nasıl oluşmuştur, sayı sistemi nasıl ortaya çıktı
Elimizde dört elma varsa, çarşıdan üç elma daha alırsak yedi elmamız olduğunu söyleriz. Beş sigara böreğinden dördünü yersek elimizde bir tane börek kalır. Sayılar bu yönde insan hayatını kolaylaştıran önemli bir icattır. Fakat bundan binlerce yıl önce insanlar sayıların varlığından haberdar değildi ve bu kadar kolay bir anlaşma yöntemi uygulamıyorlardı. Sayılar sanal varlıklardır. Gerçekte olmayan fakat insanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla icat ettiği varlıklardır. Böyle bir soyut varlığın çocuklara öğretmek hep çok zor olmuştur.
Eskiden insanlar bir şeyi taşla saymayı tercih ederdi. Mesela bir insan kaç hayvanı olduğunu öğrenmek için her hayvanın başına bir taş koyardı. Taşların ne kadar çoğalırsa o kişinin hayvanları da o kadar artmış olurdu. Aynı işlem farklı farklı her şey için uygulanmıştı. Saymak kelimesinin İngilizce karşılığı olan “calculus” kelimesinin Latince’deki anlamı da “taş”tır.
İnsan yazıyı öğrendikten sonra sayıyı ifade eden çeşitli çizgiler yazmaya başladı. Fakat bu çizgilerin kelime karşılığı yoktu. Yani sayılar hala tam olarak karşılığını bulamamıştı. Sayılar daha sonraki yıllarda onarlık sistemde hesaplanmaya başladı. Bunun nedeni insanın iki elindeki parmakların toplam sayısının on olmasıdır. Günümüzde bile sayılar onluk sisteme göre hesaplanıyor. Geçmiş yüzyıllarda farklı medeniyetlerde sayı sistemleri de farklılık göstermekteydi. Mesela bir medeneyitte onluk sistem kullanılırken başkaları altmışlık sisteme göre sayım yapıyordu. M.Ö. 2000’li yıllarda Romalılar Roma rakamlarını kullanarak sayı saymaya başladılar. Bugün bizim kullandığımız sayılarsa Hint Uygarlığı’na aittir. Bu sayıları Araplar Hintlilerden, Türkler Araplar’dan ve son olarak Batı Dünyası da Türkler’den öğrenerek kullanmaya başlamıştır. Günümüzde bu evrensel sayı sistemi kullanılmaya devam ediliyor.
Sayı Sistemleri Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Bu nasil sayilarin ortaya çiktigini anlatiyor yav

Yorum Yaz