Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Saydam Madde Nedir Örnek

opak-maddeTabiatta kendiliğinden bulunan ya da insan eli ile üretilen bir çok madde bulunmaktadır. Bu maddelerin tümü kendine özgü bir takım özelliklere sahiptir; renkleri, şekilleri, kokuları, hacimleri ve dokuları dahi birbirinden farklılık göstermektedir.

Yeryüzünde bulunan maddelerin bazıları ışığı bünyesinden geçirirken bazı maddeler ise ışığı geçirmezler. Maddelerin ışığı geçirip geçirmeme durumları ise maddelerin saydam olup olmaması ile ilgili alakalı bir durumdur. Peki saydam madde nedir?

Saydam kelimesinin sözlükteki temel anlamı; ışığı içinden geçiren ve arkasındaki nesnenin görünmesini sağlayan, şeffaf olma özelliği anlamına gelmektedir.

Buna göre; eğer bir madde arkasında yer alan maddelerin ya da nesnelerin görülmesine ve ışığın içinden geçmesine izin veriyor ise bu maddelere “Saydam Madde” adı verilmektedir.

Saydam Maddelere Örnek:

Su, cam, pet şişe, hava, muşamba, poşet gibi nesneler ışığı geçirdiğinden dolayı saydam madde olarak adlandırılmaktadır.

Yeryüzünde bulunan bazı maddeler ışığı içinden tamamen geçirirken bazı maddeler ise ışığın bir kısmını geçirir ve ışığın bir kısmını içinden geçiren ve dolayısı ile de arkasındaki nesnenin belirgin ve net bir şekilde görülmesine izin vermeyen maddelere “Yarı saydam maddeler” adı verilmektedir.

Yarı Saydam Maddeler Örnek:

Buzlu cam, yağlı kağıt, naylon torba gibi maddeler yarı saydam maddelere örnek gösterilebilir çünkü bu maddeler ışığı içinden yarım geçirir ve arkasında bulunan maddeleri belirgin olarak göstermezler.

Saydam Madde Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Elanur dedi ki:

  Tesekkurler saolun

 2. İnci dedi ki:

  Evet teşekkür ederim çok işime yaradı.

 3. ceren dedi ki:

  Teşekkürler. saydam maddeler ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 4. ilknur dedi ki:

  Fen kitapta kinin aynisi

  1. Mehmet Ali Toprak dedi ki:

   Saydam madde nedir? Örnekler veriniz

 5. Zeliha dedi ki:

  Çok teşekkürler

 6. semahat dedi ki:

  güzel olmuş ödevim hemen bitti beğendim saydam madde örnekleri kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

 7. Helin dedi ki:

  Benim adım da ceren teşekkürler bu arada çok güzel olmuşşşş

 8. Anonim dedi ki:

  Bayıldım işime okadar yardımı anlatamam
  Kim yaptıysa ellerine sağlık kardeş

 9. merve dedi ki:

  saydam maddelere örnekler için baktım beğendim teşekkürler elinize sağlık.

  1. ceren dedi ki:

   elinize sağlık yarı saydam madde örnekleri için baktım kısa bir şekilde ödevimi hemen bitirdim hazırlayana teşekkür ediyorum. :)

Yorum Yaz