Savurganlık İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda savurganlık ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan, ihtiyaçları doğrultusunda yaşar. Hayati, zaruri ve keyfi ihtiyaçların insanların hayatını şekillendirir. İnsanlık tarihinde geçmişten günümüze bu ihtiyaçlar doğrultusunda yaşayan insan, şartlara göre de değişik karakter özellikleri kazanır. Fakat fıtrat itibariyle insan hep aynıdır.

 

İnsanlar, ihtiyaçlarını çalışarak, çabalayarak, biriktirerek karşılarlar. Barınma, beslenme ve korunma ihtiyaçlarını, geçinme, nesil devam ettirme ihtiyaçları takip eder. Böylece keyfi ihtiyaçlara sıra gelir. İnsanlar planlı ve ölçülü hareket ederek ihtiyaçlarını giderir.

Tasarruf etmek insanın selamet içinde yaşamasını sağlar. Zaman, enerji, sağlık tasarrufları insanların mutlu, huzurlu bir hayat yaşamasını sağlar.

Bunun tersi olarak savurganlık da başta sağlık olmak üzere insanın bütün servet ve sermayesine zarar verir. Sağlık, iktisat, akıl, nesil savurganlığı insanın en sonunda yalnızlaşmasıyla sonuçlanır. Bu sosyolojik bir boyuttur.

Savurganlığı sadece iktisadi olarak ele alırsak, enerji savurganlığı günümüzde en fazla yapılan savurganlıktır. Bunun sonucunda çevre sorunları ortaya çıkar ve çevre kirlilikleri yaşanır. Savurganlık, iktisatta da bir erime başlatır. Bu erime sürekli olarak insanın aleyhinedir.

Savurgan bir insan, iktisadi bütün servet ve sermayesini kaybeder. Zamansızlık ve bilinçsizlik beraberinde insan sağlığını, aklını, ailesini her şeyini kaybedebilir. Savurgan olmak bir noktada başlar ve insanı başka bir noktaya savurur.

Düzensiz, hesapsız, plansız, ölçüsüz harcanan her şey savurganlığı meydana getirir. Savurganlık insanı ve insanlığı tüketen bir hastalık gibidir. Bu hastalıktan kurtulmak için insani değerlerin yaşatılması ve yüceltilmesi gerekir.

Savurganlık İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.